Święto to ustanowiła w 1967 roku  Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi ( IBBY). Obchodzimy je w dzień urodzin światowej sławy bajkopisarza Hansa Christiana Andersena.  Dzień ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

W naszej szkole wszystkie klasy pierwsze, drugie i trzecie, a nawet większość czwartych  2 kwietnia wspominały postać pana Andersena. Klasy pierwsze  wysłuchały w bibliotece szkolnej wybranej przez siebie baśni, a potem wspólnie czytaliśmy książkę Grzegorza Kasdepke „ Z piaskownicy świat”.  Klasy drugie, trzecie i czwarte same opowiadały jakąś baśń Andersena, wspominały kto im czytał baśnie wcześniej w domu i wyliczały jakie jeszcze baśnie znają, a następnie uczennice z klasy 6 c i 7 e czytały im fragmenty wybranych książek.

Myślę, że taka lekcja o poranku wywoła szereg rozmów o książkach wśród uczniów w szkole i w domu; żeby jednak  czytelnicy naszej biblioteki w pełni korzystali z „tej wspaniałej zabawy, jaką sobie ludzkość wymyśliła” powinni książkom poświęcić trochę więcej czasy – do czego gorącą zachęcam wszystkich uczniów,  ich rodziców i wychowawców .

Ewa Dopierała  – biblioteka szkolna