Spotkanie w Wilnie | Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach

Spotkanie Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół programu Comenius „Legends of our regions” w Wilnie.

W dniach 22 – 26 października b.r. odbyło się pierwsze po wizycie przygotowawczej  spotkanie  partnerów Wielostronnego Projektu Szkół „Legends of our regions” – nauczycieli ze szkół z Hiszpanii, Turcji, Włoch, Polski i gospodarzy z Litwy. Zabrakło koordynatora projektu z Wielkiej Brytanii, który z przyczyn zdrowotnych nie mógł do nas dotrzeć.

Oprócz Pani Róży Adamczak – opiekuna i Magdaleny Goc- koordynatora  stronę polską reprezentowało pięcioro uczniów klas szóstych ( reprezentantami pozostałych krajów byli wyłącznie nauczyciele). Na miejsce dojechaliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Po zakwaterowaniu odbyliśmy krótki spacer na Zamek Gedymina, założyciela Wilna, obejrzeliśmy stamtąd panoramę miasta, a koordynatorka szkoły litewskiej, Pani Raisa, opowiedziała nam kilka legend związanych ze zwiedzanymi miejscami. Wieczorem udaliśmy się na degustację potraw tradycyjnej litewskiej kuchni i omówiliśmy plan działań na najbliższe dni. Dzieci udały się do goszczących je rodzin  na odpoczynek, natomiast my udaliśmy się na nocleg do hotelu.

Następnego dnia  dzieci wzięły udział w zajęciach Sztuki i Projektowania, natomiast nauczyciele udali się na  spotkanie wstępne, na którym omówiliśmy cele wizyty oraz podsumowaliśmy  wykonane dotychczas zadania (prezentacje każdego kraju – partnera, listy, wideokonferencję, TwinSpace, logo). Po spotkaniu roboczym odbyła się część artystyczna, która …zaparła nam dech w piersiach. Dzieci przywitały nas chlebem i solą, zaprezentowały piękne ludowe tańce litewskie w bajecznie kolorowych strojach, następnie odbyły się przedstawienia trzech legend: o założeniu Wilna, o  Egle, Królowej Zaskrońców i Szakotis. Perfekcyjne przygotowanie tej części spotkania zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie, tym bardziej że nasi wschodni sąsiedzi mieli zaledwie miesiąc czasu na jej przygotowanie i żadnego doświadczenia w projektach tego typu. Gratulujemy J.

Następnie zostaliśmy zaproszeni do klasy, która studiowała przez ostatni miesiąc Polskę jako kraj partnerski. Dzieci chętnie  opowiadały na temat polskiej historii, kultury, znanych legend, zwyczajów i religii, a my z uwagą słuchaliśmy. Po południu, po krótkiej dyskusji na temat planów projektowych, udaliśmy się do centrum miasta, aby zobaczyć Pałac Prezydencki, Uniwersytet Wileński, w którym studiowało wielu wybitnych Polaków, kościół Św. Anny i dzielnicę bohemy wileńskiej – Uzupis. Poznaliśmy przy okazji kilka legend związanych z Uniwersytetem Wileńskim i kościołem Św.Anny.

W środę rano wyruszyliśmy w drogę do Kłajpedy i na Mierzeję Kurońską. Dzieci zostały zaopatrzone przez rodziny litewskie w prowiant na drogę z typową słowiańską hojnością.  Po drodze zwiedziliśmy Troki z przepięknym Zamkiem Księcia Witolda, w którym, wedle legendy, czterdzieści dziewięć dni świętowano  zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. Następnie obejrzeliśmy osiedle karaimskie i świątynię Karaimów – kinesę.

Po drodze skosztowaliśmy przepyszne kibini nadziewane kurczakiem, grzybami, szpinakiem i serem. W Kłajpedzie zwiedziliśmy kilka miejsc związanych z miejscowymi legendami. Następnego dnia wyruszyliśmy promem na Mierzeję Kurońską, na której występuje około 900 gatunków roślin. Lasy zamieszkują łosie, sarny, lisy i dziki oraz ponad 100 gatunków ptaków, a każdego roku migruje ich tędy około milion. Można tu też uprawiać windsurfing i żeglarstwo.  Liczne muzea prezentują jantarową biżuterię.

Na koniec przyjechaliśmy do Neryngi, miejscowości słynnej z legendy o kobiecie o tym imieniu, która była olbrzymiego wzrostu i pomagała rybakom znaleźć drogę do lądu. Po drodze na Wzgórze Czarownic, mijaliśmy wiele drewnianych posągów, przedstawiających postaci z legend. Na zakończenie wyprawy niezmordowana Pani Przewodnik  opowiedziała nam o tradycjach związanych z Nocą Świetojańską.

W drodze powrotnej oglądaliśmy film o wydobywaniu bursztynów i o historii ludowych strojów litewskich. Następnie umilaliśmy sobie podróż piosenkami włoskimi, tureckimi, hiszpańskimi, litewskimi i polskimi.

W piątek, po krótkim spotkaniu ewaluacyjnym, pożegnaliśmy się  z uczestnikami projektu, podziękowaliśmy gospodarzom za wyjątkową gościnność i perfekcyjną organizację wizyty i zaczęliśmy się przygotowywać do podróży powrotnej.

Zmęczeni, ale pełni nowych wrażeń i pozytywnych doświadczeń wróciliśmy do kraju.

A teraz zostaje nam tylko zakasać rękawy i  wziąć się do pracy.

Koordynator projektu: Magdalena Goc

Ostatnie chwile przed podróżą

Czekamy na autobus…

Pierwsze spotkanie uczestników projektu – zmęczeni, ale zadowoleni