8 grudnia 2017 Administrator

8 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyła się druga część projektu Czytamy Sienkiewicza, którego autorkami są polonistki, panie Beata Jekel i Marzenna Mruk. Tym razem spotkanie poświęcono bohaterom powieści Ogniem i mieczem. Wybrane fragmenty czytali uczniowie klasy 2c gimnazjum: Aleksandra Walkowiak, Mateusz Blachnierek, Igor Dyląg, Kacper Kapciński, Feliks Kędzierski, Antoni Mazurek i Nikodem Waligórski. W roli narratora wystąpiła gościnnie po raz drugi p. Katarzyna Bukowska – pracownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska, z którą nasza szkoła od lat współpracuje. Projekt realizowany jest również w ramach współpracy szkoły z instytucjami miasta.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja historyczna przygotowana przez Zachariasza Wierzbińskiego, ucznia klasy 3c gimnazjum. W ten sposób wprowadzono słuchaczy w klimat epoki, jej realia polityczne. Czytanie fragmentów powieści wzbogacały ciekawe sceny filmu Ogniem i mieczem w reżyserii Jerzego Hoffmana. Uczniowie przygotowali swoim kolegom zasiadającym na widowni miłą niespodziankę. W tym dniu prezentowali Sienkiewiczowski utwór w kontuszach. Było to możliwe dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Horbika, który przychylnie odniósł się do szkolnego przedsięwzięcia i wyraził zgodę na wypożyczenie strojów. Spotkanie trwało 90 minut i wypełniły je sceny pojedynków, bitew, przeplatanych obrazami przyrody bezkresnej Ukrainy. Nie zabrakło wątku wielkiej miłości dzielnego Jana Skrzetuskiego i pięknej Heleny.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowane się w projekt popularyzacji polskiej literatury.