Po trwających kilka tygodni przygotowaniach nadszedł w końcu poniedziałek, 06 lutego 2012, kiedy to nasi goście ze Szwecji, Turcji, Niemiec, Czech i Hiszpanii przybyli na spotkanie projektu BRIDGES w ramach programu COMENIUS. Sroga zima zatrzymała w Rzymie naszych przyjaciół z Włoch, którzy dotarli do Pobiedzisk w okrojonym składzie dopiero we wtorek. Rodziny goszczące ciepło przywitały naszych gości a nauczyciele spotkali się w HOTELU ALEXANDRA na powitalnej kolacji.

Rodzina Zuzi wraz z przyjaciółmi

Wtorek, 07.02.2012 to pierwszy dzień roboczy naszego projektu. Spotkaliśmy się w Auli Błogosławionego Jana Pawła II i w obecności Pana Michała Podsady, Burmistrza MiG Pobiedziska przywitaliśmy nszych gości ze szkół partnerskich sztadarem naszej szkoły, hymnami narodowymi i  flagami.

Nasi przyjaciele z Hiszpanii

Nasi przyjaciele z Czech

Nasi przyjaciele z BNG w Marktheidenfeld

Nasi przyjaciele z Turcji

Nasi przyjaciele ze Szwecji

Nasi przyjaciele z Włoch

Comenius-team z naszej szkoły

Po oficjalnych przywitaniach wysłuchaliśmy przemówień Pana Burmistrza, Pana Dyrektora, koordynatora projektu z Czech oraz koordynatora projektu w naszej szkole, który zaprosił na scenę Panią Halinę Benedyk oraz młode artystki z jej Studia Piosenki.

Maciej Krzywdziński, Dyrektor ZS w Pobiedziskach

Przemawia Vlasta, koordynator projektu z Czech

Pani Halina Benedyk na scenie

Dziewczyny ze Studia Piosenki

Po krótkiej przerwie rozpoczęliśmy prezentacje narodowe dotyczące naszych siedmiu krajów oraz sportu i emocji z nim związanych.

Polska prezentacja

Przyjaciele z Turcji podczas prezentacji

Chłopcy ze Szwecji

Sport w Hiszpanii

Nasi przyjaciele z Marktheidenfeld prezentowali gwiazdy niemieckiej piłki nożnej

Czesi mówili m.in. o hokeju

Martina prezentuje ulubione dyscypliny sportowe Włochów

Na zakończenie ceremonii oficjalnej wszyscy zaśpiewaliśmy hymn Europy

Po przerwie obiadowej uczniowie przygotowywali narodowe elementy filara mostu, który budujemy podczas kolejnych spotkań uczestników  naszego projektu. Nasz filar będzie prezentował sport i emocje z nim związane.

Olga pomaga koleżankom i koledze z Hiszpanii

Laura i Camilla przy pracy

Po południu przyszedł czas na sport w praktyce. Graliśmy w badmintona, tenisa stołowego i ćwiczyliśmy aerobic.

Pojedynek koordynatorów w tenisa stołowego

Pan Marcin Bromberek asekuruje dziewczyny z Niemiec

Super aerobic z Panią Eweliną Rutkowską

Patryk, Szymon i Damian w transie

Wtorkowy wieczór uczniowie spędzili w rodzinach goszczących a nauczyciele zostali zaproszeni  do  Pani Beaty Jekel, Pani Małgorzaty Ciemnej, Pana Marcina Bromberka, Pana Macieja Krzywdzińskiego i Pana Leszka Pawlikowskiego na tradycyjne dania kuchni polskiej.

Stadion Miejski w Poznaniu-jedna z aren EURO 2012

W środę, 08.02.2012 udaliśmy się autokarem do Poznania, gdzie obejrzeliśmy Stadion Miejski, zaprezentowaliśmy ofertę AWF, przedstawiliśmy Poznań jako miasto gospodarza EURO 2012 oraz skorzystaliśmy z Term Maltańskich. Wieczorem w gościnnych progach Ośrodka Kultury spotkaliśmy się z zespołem WIWATY oraz zaprosiliśmy naszych gości na tradycyjny polski bigos, a dla przyjaciół z Turcji przygotowaliśmy „pyry z gzikiem”.

Polonez zbliżył narody

Wspaniała zabawa z zespołem WIWATY

Kolejnym dniem naszego spotkania był czwartek, 09.02.2012. Uczniowie przygotowywali w grupach międzynarodowych elementy filara, plakat na EURO 2012- nasz element łączący oraz uczestniczyli w zajęciach języka angielskiego i niemieckiego w naszej szkole. Nauczyciele dokonali ewaluacji dotychczasowych spotkań we Włoszech, Czechach i Polsce oraz przygotowywali kolejne spotkanie w Hiszpanii.

Nauczycielom bardzo smakował sernik przygotowany przez Wicedyrektora Stanisława Ostręgę

Podczas zajęć z Panią Małgorzatą Ciemną

Lekcja j. niemieckiego z Panią Marleną Trzaskawką

Po obiedzie doszliśmy do finału naszego spotkania. Grupy międzynarodowe prezentowały narodowe części filara mostu oraz element łączący.

Powstaje filar mostu o tematyce sportowej

Uczestnicy przy gotowym filarze mostu

Zuzia i koleżanki z Niemiec przy gotowym filarze

Koleżanki z Włoch przy  filarze mostu

W czwartek po południu rozegraliśmy mini-turniej piłki nożnej, siatkówki i koszykówki

Pan Andrzej Ritter sędziuje mecz piłki nożnej

Siatkówka cieszyła się dużym powodzeniem

Nasi przyjaciele z Niemiec z pamiątkowym pucharem

Wszyscy czuli się zwycięzcami

Sportowe rozgrywki wyczerpały roboczy program spotkania projektu Comenius-Bridges w Pobiedziskach. Mamy nadzieję, że serdeczne przyjaźnie, które powstały podczas wspólnych spotkań w rodzinach oraz w szkole będą trwały i przynosiły radość i sukces.

Zabawa śnieżkami to atrakcja nie tylko dla Turczynek i Hiszpanek

Wspólna zabawa przy muzyce na scenie auli

Weronika i jej koleżanka z Turcji

W czwartkowy wieczór w obecności Pana Burmistrza przekazaliśmy naszym przyjaciołom certyfikaty uczestnictwa i życzyliśmy dobrej podróży. Nasze koleżanki z Włoch pozostały w Poznaniu do wtorku, ponieważ śnieżyce we Włoszech unieruchomiły lotniska w Rzymie. Pożegnaliśmy je w poniedziałek wieczorem.

Podczas kolacji pożegnalnej w restauracji Młyńskie Koło

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczennicom i uczniom, rodzicom , nauczycielom i pracownikom oraz przyjaciołom naszej szkoły za okazaną pomoc.  Państwu Jackowi i Katarzynie Grzeczkom dziękujemy za pyszne rogaliki, pączki i drożdżówki, a Pani Aleksandrze Maciejewskiej i wszystkim współpracownikom  Hotelu ALEXANDRA za cierpliwość i polską gościnność.

Mamy nadzieję, że się podobało