Zakończenie wielostronnego projektu BRIDGES

LLP Comenius

Iwona , Weronika, Maciej Krzywdziński, Dyrektor Zespołu Szkół w Pobiedziskach oraz Leszek Pawlikowski, koordynator projektu BRIDGES spędzili piękny, wiosenny tydzień w Stambule ( Turcja ) uczestnicząc w podsumowaniu wielostronnego projektu szkół BRIDGES w ramach programu Comenius. Wraz z koleżankami, kolegami i nauczycielami z Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Włoch, Czech i Turcji zbudowaliśmy tytułowy most, który podobnie jak mosty w Stambule łączą kontynenty, połączył doświadczenia młodzieży ze wschodu, zachodu, południa i północy Europy.

Od lewej : Iwona, Weronika, Pan Antoni ( Burmistrz Adampola ), Maciej i Leszek podczas wizyty w Polonez Koy

Polonezkoy/Adampol istnieje od 1842 roku

Tablica przed kościołem w Adampolu

Pobyt w Stambule rozpoczęliśmy od wizyty w polskiej wiosce Adampol. Pan Antoni, Burmistrz Polonez Koy oprowadził nas po miejscowości oraz opowiedział o historii tego miejsca, gdzie z dala od Ojczyzny od 1842 pielęgnowana jest polska kultura i tradycje.

Od prawej : Sunay, koordynator projektu ze szkoły w Stambule, dzięki któremu mogliśmy odwiedzić Adampol

Nasza grupa przed polskim kościołem w Polonez Koy

Niedzielne popołudnie spędziliśmy w centrum Stambułu oglądając najbardziej znane zabytki miasta : Hagia Sophia oraz Blue Mosque.

Przed Blue Mosque wraz z koleżankami z Marktheidenfeld

Hagia Sophia wieczorem oraz w dzień

Blue Mosque

Kolejny dzień spędziliśmy w szkole partnerskiej. Po powitaniu przez dyrektora oraz grono pedagogiczne uczestniczyliśmy w ceremonii oficjalnej, programie artystycznym oraz pracach projektowych przy budowaniu filarów mostu, który stał się uwieńczeniem naszego projektu.

W gabinecie dyrektora szkoły

Plakat naszego projektu

Rozmowy z gronem pedagogicznym

Nasze uczennice z przyjaciółmi

Taniec derwiszów

Wymiana doświadczeń w międzynarodowym gronie

Weronika jako narrator w przedstawieniu o moście, który pomógł przezwyciężyć uprzedzenia

Podczas prac przy budowaniu mostu rozdawaliśmy broszury naszego projektu promujące naszą szkołę, miasto i kraj.

Most prawie gotowy

Iwona i Weronika przy filarze mostu o tematyce sportowej, który został przygotowany podczas spotkania w Pobiedziskach

Wspólne zdjęcie uczestników spotkania przed gotowym mostem

We wszystkich miejscach publicznych widnieją podobizny Ojca Narodu Mustafy Kemala Atatürka

Kolejne dni spędzaliśmy w grupach międzynarodowych poznając uroki Stambułu oraz wymieniając doświadczenia z kliku lat pracy w ramach projektu BRIDGES, dokonując jego ewaluacji oraz snując plany na przyszłość.

Nasza delegacja przed Błękitnym Meczetem w Stambule

W meczecie

Przed jednym z pałaców sułtana

Turcja w miniaturze

Stambuł to ogromne miasto (20 milionów mieszkańców + turyści) nad cieśniną Bosfor

Na jednym z bazarów

Podczas rejsu po cieśninie Bosfor, która łączy Morze Czarne z Morzem Marmara

Wspólne zwiedzanie Stambułu

Widok na miasto z azjatyckiej części

Jeden z mostów nad cieśniną Bosfor

Piękny Stambuł

Turcja to już ostatni przystanek na trasie naszego projektu. Bardzo miło wspominamy wizyty w Galdo Tadino, Karlovych Varach, Pobiedziskach, Santiago de Compostella, Sztokholmie, Marktheidenfeld i Stambule. Nasi uczniowie i nauczyciele zdobyli bardzo wiele nowych doświadczeń, poznali przyjaciół we wszystkich krajach projektu oraz przygotowali się do życia w międzynarodowym otoczeniu.

Serdecznie zapraszamy na podsumowanie projektu, które odbędzie się w naszej szkole pod koniec maja 2013 roku.