Na szlaku św. Jakuba w Santiago de Compostela | Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach

16-20.04.2012

Na szlaku św. Jakuba w Santiago de Compostela 16-20.04.2012 Kolejne spotkanie projektu BRIDGES w ramach programu Comenius odbyło się w stolicy hiszpańskiej prowincji Galicja. Do Santiago de Compostela udało się pięcioro reprezentantów Zespołu Szkół w Pobiedziskach, trzy uczennice i dwóch nauczycieli. Ada, Dagmara i Ola wraz z nauczycielami przygotowały prezentację o świętach religijnych obchodzonych w Polsce, celach pielgrzymek i o szlaku św. Jakuba w Polsce.

Na lotnisku w Madrycie

Ze względu na strajki pilotów zmieniono nam terminy lotów, jednak odwiedzając po drodze Berlin i Madryt bezpiecznie dotarliśmy do Santiago, gdzie powitały nas rodziny goszczące uczniów oraz nauczyciele ze szkoły w Ames. Po południu zwiedzaliśmy miasto i spotykaliśmy się z kolegami ze szkół w Turcji, Szwecji, Czechach, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii.

Przed katedrą św. Jakuba w Santiago de Compostela

Wtorek spędziliśmy pracowicie w szkole, gdzie uczestniczyliśmy w części oficjalnej projektu, spotkaliśmy się z władzami lokalnymi, dyrekcją szkoły oraz obejrzeliśmy prezentacje wszystkich szkół na temat religii.

Dagmara ze swoją koleżanką

Podczas spotkania z władzami lokalnymi i dyrekcją szkoły

Uczyliśmy się tradycyjnych tańców regionalnych

Pani Dyrektor z Panem Dyrektorem

Dagmara i Ada podczas prezentacji

Po przerwie kawowej zwiedzaliśmy szkołę, a uczestnicy pracowali w grupach międzynarodowych przy elementach filara mostu o tematyce religijnej.

Podczas zwiedzania szkoły

Dagmara podczas pracy w zespole międzynarodowym

Po południu we wtorek zwiedzaliśmy miasto La Coruna położone bezpośrednio nad Oceanem Atlantyckim

Nad Oceanem Atlantyckim

Całą środę spędziliśmy podążając szlakiem św. Jakuba do Fisterry, miejscowości określanej jako „koniec świata”. Właśnie tutaj pielgrzymi kończą swoją wędrówkę, palą swoje ubrania, oczyszczają ciało w oceanie i kierują się do katedry w Santiago. Podczas podróży delektowaliśmy się świeżymi owocami oceanu : ośmiornicami, krewetkami i małżami, które są regionalnymi przysmakami oraz podziwialiśmy owocujące właśnie drzewa cytrynowe i pomarańczowe.

Fisterra-koniec szlaku św. Jakuba

Pracowity czwartek rozpoczęliśmy od budowania kolejnego filara mostu, tym razem o tematyce religijnej , a także spotkaniem nauczycieli podczas którego omawialiśmy kolejne spotkanie, tym razem w Szwecji.

Podczas spotkania nauczycieli

Powstaje kolejny filar

W czwartkowe południe mogliśmy podziwiać gotowy filar mostu przygotowany przez uczestników spotkania.

Prezentacja polskiego elementu filara mostu

Błogosławiony Jan Paweł II, Częstochowa, Licheń

Uczestnicy przy gotowym filarze

Po południu zwiedzaliśmy Santiago i podziwialiśmy widoki z dachu katedry św. Jakuba.

W parku miejskim

Przed katedrą

Na dachu katedry

Wieczorem spotkaliśmy się z rodzinami goszczącymi oraz pożegnaliśmy się z kolegami z innych szkół podczas uroczystej kolacji.

Podczas kolacji w międzynarodowym gronie nauczycieli.

W piątek mieliśmy trochę czasu wolnego a następnie udaliśmy się na lotnisko w podróż powrotną.

Na lotnisku spotkaliśmy piłkarzy Deportivo La Coruna

W drodze powrotnej w samolecie do Berlina

Podsumowując kolejne spotkanie projektu BRIDGES można powiedzieć, że poznaliśmy kolejnych przyjaciół, zwiedziliśmy piękne okolice Santiago de Compostela, ćwiczyliśmy języki obce i w dialogu interkulturowym godnie reprezentowaliśmy nasza szkołę i kraj.

Typowy galicyjski element architektoniczny-obudowane balkony, tzw. galerie