Spotkanie w Karlovych Varach
Z samego rana 05 grudnia 2011 roku, w ciepły, deszczowy poranek wyruszyliśmy na spotkanie uczestników projektu Comenius-Bridges do oddalonego o około 750 kilometrów czeskiego kurortu Karlove Vary. Siedmioro uczennic i uczniów oraz troje nauczycieli reprezentowało Zespół Szkół w Pobiedziskach oraz przedstawiło pozostałym uczniom i nauczycielom z Czech, Niemiec, Turcji, Włoch, Hiszpanii i Szwecji program o dziedzictwie kulturowym Polski, naszego regionu i miasta.
Przerwa przed granicą
Otwartą 1 grudnia 2011 roku autostradą dotarliśmy najpierw do Berlina, gdzie posileni „ türkische Pizza” skierowaliśmy się na południe, w kierunku Rudaw, aby na wysokości 1200 m npm przeżyć prawdziwą zimę, z mrozem, zaspami śnieżnymi i pięknie ośnieżonymi smrekami.
Wieczorem poznaliśmy naszych nowych kolegów, uczniów i nauczycieli szkoły o profilu logistycznym w Karlovych Varach. Emocje były spore, ponieważ jedna z naszych uczennic była tak zajęta rozmową ze swoją przyjaciółką, iż odjechała na kwaterę pozostawiając swój bagaż na głównej ulicy miasta. Naturalnie Pan Wiesław, nasz kierowca, zaopiekował się plecakiem i wszystko zakończyło się szczęśliwie.
Rozpoczyna się ceremonia oficjalna
We wtorek przed południem, w jednym z najstarszych domów zdrojowych, obecnie SPA, odbyło się oficjalne powitanie i narodowe prezentacje dziedzictwa kulturowego krajów biorących udział w projekcie. Po wystąpieniach Pana Burmistrza i Pani Dyrektor, wręczyliśmy Tymonowi Jakubowskiemu nagrodę za przygotowanie zwycięskiego logo naszego projektu.
Tymon otrzymuje nagrodę od koordynatorów projektu
Zuzia, Ewa i Krzysztof godnie zaprezentowali dziedzictwo kulturowe oraz współczesną architekturę, malarstwo, teatr, film i muzykę naszego regionu i kraju, a wspólnie zaśpiewaliśmy nasz hymn narodowy oraz, przy gitarowym akompaniamencie Zuzi, fragment piosenki zespołu Perfekt Nie płacz Ewka.
Krzysztof w pełnej ekspresji; Zuzia i Ewa skupione podczas prezentacji.
Karlove Vary
W Muzeum Jana Bechera
Obiad w szkole
Budynek szkoły w Karlovych Varach
Po obiedzie rozpoczęliśmy prace przy budowie elementów narodowych pierwszego filara mostu. Zgodnie z nazwą naszego projektu tworzymy most, który połączy młodzież z północy, południa, zachodu i wschodu Europy.
Tworzenie elementów filara mostu
Kolejny dzień spędziliśmy w stolicy Czech. Przemierzyliśmy Pragę wzdłuż i wszerz, delektując się także miejscowymi smakołykami.
Nasza grupa na Praskim Hradzie
Po zmianie wart: Baczność !
Na moście Karola w Pradze
Smacznego !
W czwartek przyszedł czas na budowanie filara, spotkanie robocze nauczycieli oraz prezentację przygotowanych elementów narodowych i plakatu obrazujacego dziedzictwo kulturowe Karlovych Varów w zjednoczonej Europie.
Pracujemy i dyskutujemy o spotkaniu w Pobiedziskach
Prawie gotowe !
Gotowe elementy narodowe filara
Grupy międzynarodowe prezentują „stones”
Krzysztof w transie
Pierwszy filar prawie gotowy
Pani Dyrektor i Tanja z Marktheidenfeld przy gotowym filarze
Nasz element w filarze
Koordynatorzy i uczestnicy przy pierwszym filarze mostu
Do zobaczenia w Pobiedziskach !
Wracamy naszym busem do domu
Nasi uczniowie przełamali barierę językową, poznali nowych przyjaciół i dobrze reprezentowali nasz kraj oraz szkołę w europejskiej wspólnocie.