Spotkanie w Karlovych Varach | Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach

Z samego rana 05 grudnia 2011 roku, w ciepły, deszczowy poranek wyruszyliśmy na spotkanie uczestników projektu Comenius-Bridges do oddalonego o około 750 kilometrów czeskiego kurortu Karlove Vary. Siedmioro uczennic i uczniów oraz troje nauczycieli reprezentowało Zespół Szkół w Pobiedziskach  oraz przedstawiło pozostałym uczniom i nauczycielom z Czech, Niemiec, Turcji, Włoch, Hiszpanii i Szwecji program o dziedzictwie kulturowym Polski, naszego regionu i miasta.

Przerwa przed granicą

Otwartą 1 grudnia 2011 roku autostradą dotarliśmy najpierw do Berlina, gdzie posileni „ türkische Pizza” skierowaliśmy się na południe, w kierunku Rudaw, aby na wysokości 1200 m npm przeżyć prawdziwą zimę, z mrozem, zaspami śnieżnymi i pięknie ośnieżonymi smrekami.

Wieczorem poznaliśmy naszych nowych kolegów, uczniów i nauczycieli szkoły o profilu logistycznym w Karlovych Varach. Emocje były spore, ponieważ jedna z naszych uczennic była tak zajęta rozmową ze swoją przyjaciółką, iż odjechała na kwaterę pozostawiając swój bagaż na głównej ulicy miasta. Naturalnie Pan Wiesław, nasz kierowca, zaopiekował się plecakiem i wszystko zakończyło się szczęśliwie.

Rozpoczyna się ceremonia oficjalna

We wtorek przed południem, w jednym z najstarszych domów zdrojowych, obecnie SPA, odbyło się oficjalne powitanie i narodowe prezentacje dziedzictwa kulturowego krajów biorących udział w projekcie. Po wystąpieniach Pana Burmistrza i Pani Dyrektor, wręczyliśmy  Tymonowi Jakubowskiemu nagrodę za przygotowanie zwycięskiego logo naszego projektu.

Tymon otrzymuje nagrodę od koordynatorów projektu

Zuzia, Ewa i Krzysztof godnie zaprezentowali dziedzictwo kulturowe oraz współczesną architekturę, malarstwo, teatr, film i muzykę naszego regionu i kraju, a wspólnie zaśpiewaliśmy nasz hymn narodowy oraz, przy gitarowym akompaniamencie Zuzi, fragment piosenki zespołu Perfekt  Nie płacz Ewka.

Krzysztof w pełnej ekspresji; Zuzia i Ewa skupione podczas prezentacji.

Karlove Vary

W Muzeum Jana Bechera

Obiad w szkole

Budynek szkoły w Karlovych Varach

Po obiedzie rozpoczęliśmy prace przy budowie elementów narodowych pierwszego filara mostu. Zgodnie z nazwą naszego projektu tworzymy most, który połączy młodzież z północy, południa, zachodu i wschodu Europy.

Tworzenie elementów filara mostu

Kolejny dzień spędziliśmy w stolicy Czech. Przemierzyliśmy Pragę  wzdłuż i wszerz, delektując się także miejscowymi smakołykami.

Nasza grupa na Praskim Hradzie

Po zmianie wart: Baczność !

Na moście Karola w Pradze

Smacznego !

W czwartek przyszedł czas na budowanie filara, spotkanie robocze nauczycieli oraz prezentację przygotowanych elementów narodowych i plakatu obrazujacego dziedzictwo kulturowe Karlovych Varów w zjednoczonej Europie.

Pracujemy i dyskutujemy o spotkaniu w Pobiedziskach

Prawie gotowe !

Gotowe elementy narodowe filara

Grupy międzynarodowe prezentują „stones”

Krzysztof w transie

Pierwszy filar prawie gotowy

Pani Dyrektor i Tanja z Marktheidenfeld przy gotowym filarze

Nasz element w filarze

Koordynatorzy i uczestnicy przy pierwszym filarze mostu

Do zobaczenia w Pobiedziskach !

Wracamy naszym busem do domu

Nasi uczniowie przełamali barierę językową, poznali nowych przyjaciół i dobrze reprezentowali nasz kraj oraz szkołę w europejskiej wspólnocie.