16 września 2014 roku 19 uczennic i uczniów, 3 nauczycielki z Balthasar-Neumann-Gymnasium w Marktheidenfeld oraz Pani kierowca przybyli do Pobiedzisk, aby wziąć udział w spotkaniu projektu „Water, sun, wind” programu Comenius.

Po krótkim powitaniu, rodziny goszczące zaprosiły naszych gości do swoich domów aby okazać im staropolską gościnność.

W środę spotkaliśmy się rankiem w szkole, aby zapoznać naszych gości z programem, poszczególnymi budynkami i pompami ciepła, które ogrzewają naszą szkołę nie emitując do atmosfery szkodliwych substancji.

Pan Dyrektor Stanisław Ostręga skierował słowa powitania, a Pani Katarina Kaiser tłumaczyła na język niemiecki.

Nowoczesne pompy ciepła robiły wrażenie na naszych gościach.

Przed południem złożyliśmy wizytę gospodarzowi naszej gminy. Pan Michał Podsada, Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska przedstawił walory naszej małej Ojczyzny i życzył miłego pobytu w Polsce.

Następnie odwiedziliśmy skwer miast partnerskich na terenie ZS w Jerzykowie i uczestniczyliśmy w grze ekologicznej przygotowanej przez uczestników projektu „ Eau-Wasser-woda” w 2012 roku.

Pokazaliśmy także stadion, boiska Orlik i początek szlaku kajakowego nad Jeziorem Biezdruchowo, a po smacznym obiedzie w stołówce szkolnej oddaliśmy naszych gości w opiekę rodzinom goszczącym.

Czwartek był pierwszym dniem prac projektowych w 3 grupach, które przygotowują broszurkę ze słowniczkiem, spoty reklamowe oraz wystawę. Uczestniczyliśmy także w lekcjach fizyki, sztuki i języka angielskiego.

W piątek kontynuowaliśmy prace projektowe oraz uczestniczyliśmy w zajęciach wychowania fizycznego (piłka nożna, siatkówka, tenis stołowy i ścianka wspinaczkowa).

Weekend spędziliśmy w rodzinach goszczących. W sobotnie południe spotkaliśmy się na Starym Rynku w Poznaniu, gdzie zobaczyliśmy trykające się koziołki na ratuszu oraz wysłuchaliśmy koncertu organowego w kościele farnym.

Drugi tydzień naszego projektu rozpoczęliśmy wycieczką do Torunia i wizytą w Żywym Muzeum Piernika oraz spotkaniem z Kopernikiem.

We wtorek trwały przygotowania do prezentacji w grupach, zwiedziliśmy Skansen Miniatur w Pobiedziskach oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego i katedrę w Gnieźnie.

W środę wstaliśmy skoro świt, aby dotrzeć do naszej stolicy i zwiedzić Centrum Nauki Kopernik i stare miasto w Warszawie.

Kulminacją naszego projektu były czwartkowe prezentacje wobec uczestników, zaproszonych gości i rodzin goszczących. Poszczególne grupy zaprezentowały wyniki prac nad broszurką wraz ze słowniczkiem o tematyce ekologicznej, filmiki promujące odnawialne źródła energii oraz zaprosiliśmy wszystkich na wystawę prezentującą przyrodę w okolicach Marktheidenfeld i Pobiedzisk oraz ukazującą nasze spotkania projektowe. Podczas oglądania wystawy rozegraliśmy także quiz z nagrodami. Prezentację zakończyliśmy naszym przebojem „ Colours of the wind ” w wykonaniu solistek Anny Marii Jóźwiak i Marlene Trapp z towarzyszeniem wszystkich uczestników projektu.
Po prezentacji zaprosiliśmy wszystkich na skromny poczęstunek oraz tańce.
W piątkowy poranek nadszedł smutny czas pożegnania naszych gości z Marktheidnfeld. Staropolska gościnność zrobiła swoje i ze łzami w oczach rozstawaliśmy się z naszymi partnerami. Czas wracać do codziennych obowiązków szkolnych. Mamy jednak nadzieję, że zawiązane przyjaźnie będą trwały długo, a efekty prac projektowych wzbogacą nie tylko uczestników lecz także całą społeczność naszej szkoły i gminy.

Produkty końcowe projektu zaprezentujemy raz jeszcze w Zespole Szkół w Pobiedziskach w czerwcu 2015 roku oraz w Marktheidenfeld w lipcu 2015 podczas spotkania koordynatorów i przygotowywania raportu końcowego naszego projektu.