Erasmus+ 2015-2017
“Camouflage and safety In the virtual Word”
Międzynarodowe spotkanie projektowe w Polsce
Zespół Szkół w Pobiedziskach
22-26 maja 2016

W dniach 22-26 maja 2016 odbyło się w Zespole Szkół w Pobiedziskach międzynarodowe spotkanie grupy projektu Erasmus+ „Kamuflaż I bezpieczeństwo w wirtualnym świecie”. Gościliśmy 15 nauczycieli z krajów partnerskich: Portugalii, Cypru, Grecji , Turcji i Bułgarii oraz 20 dzieci z Krety (Grecja), Bułgarii i Turcji. Dzięki gościnności Rodziców naszych uczniów dzieci te miały okazję poznać życie przeciętnej polskiej rodziny, jej zwyczaje, tradycje podczas pobytu w domach goszczących rodzin .Uczniowie brali udział w zajęciach artystycznych i związanych w ceyberbullyingiem. Nawiązały się nowe przyjaźnie, które, mamy nadzieję, przyniosą w niedalekiej przyszłości owoce w postaci łamania stereotypów, większej tolerancji dla innych narodowości, kultur, tradycji, religii, większego zrozumienia pojęcia wielokulturowości, postaw otwartych na drugiego, innego człowieka.

Członkowie konsorcjum spędzili aktywnie trzy pracowite dni, uczestnicząc m.in. w wykładzie na temat prawnego aspektu cyberprzemocy, prowadzonego przez przedstawiciela Fundacji Kultura Online, Pana Waldemara Barana, w warsztatach autorskich światowej sławy profesora Jacka Pyżalskiego – wybitnego praktyka w dziedzinie przemocy wśród młodzieży i cyberprzemocy. Odbyliśmy cykl spotkań roboczych, podczas których dokonaliśmy ewaluacji dotychczasowych działań w ramach projektu i zaplanowaliśmy następne.

Oprócz pracy, znaleźliśmy tez odrobinę czasu na pokazanie gościom najbliższych okolic: Poznania, Gniezna, Lednogóry – miejsc, silnie związanych z początkami polskiej państwowości.

Uwieńczeniem naszego spotkania była biesiada folklorystyczna z udziałem zespołu „Wiwaty”, podczas której nauczyciele wraz z uczniami kosztowali specjały polskiej kuchni oraz uczestniczyli w warsztatach tańców polskich, tureckich i greckich.

Następne spotkanie w październiku w Bułgarii.

Koordynator projektu
Magdalena Goc