„ Camouflage and safety in the virtual world” to największy projekt edukacyjny prowadzony w Zespole Szkół w Pobiedziskach, zatwierdzony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Erasmus + KA 2. Zaszczytną rolę koordynatora całego przedsięwzięcia pełni pani Magdalena Goc, nauczycielka języka angielskiego, ambasadorka programu E-Twinning.

Celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat cyberprzemocy i potrzeby zachowania bezpieczeństwa w Internecie.

W dniach 10.01 – 15.01.2016r. , w Portugalii na uniwersytecie w Coimbrze, odbyło się pierwsze Międzynarodowe Spotkanie Projektowe pt.: „Kamuflaż i bezpieczeństwo w wirtualnym świecie”. Brały w nim udział nauczycielki języka angielskiego :pani RóżaAdamczak, pani Agnieszka Bigosińska oraz koordynator projektu pani Magdalena Goc wraz z przedstawicielami z krajów partnerskich. Partnerami projektu są szkoły podstawowe z Turcji, Bułgarii, Cypru, Krety oraz instytucje związane z edukacją: Wydział Psychologii Uniwersytetu w Coimbrze z Portugalii oraz organizacja pozarządowa Intermediakt z Grecji.

Podczas spotkania wszyscy uczestnicy projektu zaprezentowali krótkie filmiki o swojej szkole, regionie i kraju. Największym powodzeniem cieszył się amatorski film o naszej szkole zrealizowany przez uczennice klasy 5e: Martynę Alejską i Dominikę Kańską.

Podczas kolejnych spotkań omówione zostały zasady stworzenia głównego produktu intelektualnego tzw. e – przewodnika dla nauczycieli, rodziców oraz dzieci na temat zapobiegania przemocy i przestrzegania zasad bezpieczeństwa w wirtualnym świecie . Ponadto, wyznaczono datę rozstrzygnięcia konkursu na logo projektu oraz zaplanowano terminy wizyt w poszczególnych krajach. W czasie prowadzonych rozmów ustalono założenie internetowej platformy projektu tzw. basecamp oraz uczestnictwo w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu: 09.02. 2017r. realizowanego pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie”.

Warto dodać, że nasz projekt jest jedynym w Wielkopolsce i jednym z dwunastu tego rodzaju projektów w Polsce.

Agnieszka Bigosińska