W dniach 22-26 października 2016 r. w Bułgarii odbyło się międzynarodowe spotkanie projektowe Erasmus + Camouflage and Safety in the Virtual World, w którym uczestniczyli członkowie naszej szkolnej społeczności, tj. nauczycielki j. angielskiego: p. Magdalena Goc, koordynator projektu i p. Patrycja Zaborowska oraz młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum: Martyna Alejska, Jan Demski, Antoni Jóźwiak, Wiktor Kowaliński i Michał Kucel.

Jednym z głównych, a zarazem pierwszych punktów programu były warsztaty „Interactive methods of training children and youth on online risks for children and their prevention”, odbywające się w stolicy Bułgarii, Sofii. Prowadzącym był koordynator National Safer Internet Centre, p. Georgi Apostolov, który dał możliwość wypowiedzenia się zarówno dorosłym uczestnikom jak i naszej młodzieży, a na koniec przewidział konkurs sprawdzający poziom zdobytej przez nas wiedzy. Jeszcze tego samego dnia mieliśmy wspaniałą możliwość udać się spacerem po Sofii i wraz z przewodnikiem podziwiać najciekawsze zabytki miasta. Niezapomnianym przeżyciem było przybycie do Vidin, gdzie zostaliśmy nad wyraz serdecznie ugoszczeni, co szczególnie mogli poczuć uczniowie zakwaterowani w domach bułgarskich rodzin. W Lyuben Karavelov Comprehensive School w Vidin powitano nas chlebem, miodem i pięknie wykonanymi plakatami, w których wykorzystano wyrażenia powitalne w naszych językach ojczystych, co z pewnością było dla wielu bardzo wzruszające. Udaliśmy się do Muzeum Szkolnictwa, mieszczącego się, co ciekawe, bezpośrednio w tamtejszej szkole, w celu obejrzenia eksponatów oraz programu artystycznego. Siedząc w starodawnych drewnianych ławeczkach i mając przed sobą unikatowe tabliczki do pisania podziwialiśmy uroki bułgarskiej przyrody i zabytków ujęte w prezentacjach multimedialnych oraz tradycyjne pieśni i piosenki w wykonaniu utalentowanych uczniów. Mieliśmy możliwość obserwacji wielu różnych lekcji i także tej kluczowej dotyczącej bezpieczeństwa w Internecie. Ciekawą propozycją okazała się gra edukacyjna „What to do and what not to do on the Internet?” przeznaczona głównie dla młodszych uczestników wyjazdu, której celem była weryfikacja wiedzy, a także odrobina ruchu. Co więcej, w ramach głębszego zapoznania nas z bułgarską kulturą zorganizowano dla naszej międzynarodowej grupy warsztaty z tradycyjnych tańców bułgarskich prowadzone z udziałem uczennic ubranych w stroje ludowe. Swoje jesienne uroki odkrył przed nami również sam Vidin, położony nad Dunajem, który dał nam okazję do międzynarodowej integracji podczas przyjemnego, popołudniowego spaceru. Podczas przechadzki przez Vidin naszą uwagę przykuła szczególnie pochodząca z X w. twierdza Baba Vida oraz prawdopodobnie jedyny naś wiecie meczet nieposiadający półksiężyca w szczytu minaretu. Tuż przed wyjazdem udaliśmy się na wycieczkę do niezwykłej i wyjątkowo pięknie oświetlonej jaskini Venetsa.

Międzynarodowe spotkanie projektowe poszerzyło naszą wiedzę w zakresie bezpieczeństwa w Internecie, wzbogaciło nasze kwalifikacje językowe i pozwoliło nam wszystkim doświadczyć wielu uroków pięknej Bułgarii. Na szczere podziękowania zasługują w tym miejscu p. dyrektor Lyubka Naydenowa, za swą niezwykłą gościnność oraz nauczycielki, p. Galina Netova i p. Temenuzhka Paunova za serdeczność i solidne sprawowanie pieczy nad naszym pobytem.