Drugie miedzynarodowe spotkanie nauczycieli uczestniczacych w projekcie VEAC programu ERASMUS+ odbyło się w Carini, uroczym, sycylijskim miasteczku położonym nad Morzem Tyreńskim nieopodal Palermo.

Nasza podróż do Włoch przebiegała z przygodami, ponieważ 13 marca odbywał się strajk na wszystkich lotniskach w Berlinie, a właśnie tam miała rozpocząć się nasza sycylijska przygoda. Ostatecznie polecieliśmy z Warszawy via Rzym do Palermo , aby wieczorem podziwiać uroki Sycylii i przy kolacji spotkać się z naszymi partnerami z Chorwacji, Estonii, Portugalii, Norwegii, Turcji i Włoch.

Roboczy program projektu rozpoczęliśmy od porannego spotkania z Burmistrzem Carini, który przedstawił miasto i gminę oraz zaprosił nas do zwiedzania zamku, który świadczy o znaczeniu miasta w całym regionie.

Nastepnie zwiedziliśmy rynek i miejsca, w których nauczyciele często przeprowadzają zajęcia ( kościoły, muzeum, zamek ). To bardzo dobry pomysł, aby historii, geografii czy przyrody uczyć w miejscach, które są świadkami zdarzeń i przemian.

Po południu dotarliśmy do szkoły, gdzie wymieniliśmy się „skrzyniami z wartościami” oraz odbyliśmy robocze spotkanie koordynatorów projektu. Zwróciliśmy uwagę na realizacje aktywności naszego projektu i wyznaczyliśmy zadania na najblizszy czas. Nasza szkoła przygotowuje formularze ewaluacji oraz ich podsumowanie.

Następnego dnia odwiedziliśmy rezerwat przyrody Terrasini Caporama, gdzie często przeprowadzane są zajęcia dla uczniów szkoły w Carini. Poznaliśmy florę i faunę skalistej Sycylii oraz wpływ wody morskiej i wiatrów na kształtowanie środowiska naturalnego wyspy.

Po południu odbyło się kolejne spotkanie koordynatorów projektu, poświęcone tym razem ostniemu spotkaniu, które odbędzie się w maju w Zagrzebiu. Uczniowie będą zajmować się animacją legend przedstawionych podczas warsztatów w Porto.

Wieczorem zwiedziliśmy centrum Palermo i degustowaliśmy regionalne specjały ( oliwę z oliwek oraz pomarańcza ).

Ostatni dzień pobytu to wizyta w Trapanii. Uczennice i uczniowie oraz nauczyciele mogli poznać sposób pozyskiwania soli morskiej oraz zwiedzić przepiękną miejscowość Erice.

W piątek podsumowaliśmy nasze doświadczenia i pożegnaliśmy pachnącą cytrynami i pomarańczami Sycylię.

Do zobaczenia w Zagrzebiu !