Międzynarodowe spotkanie projektu
„ Wartości-esencja aktywnego obywatelstwa”
programu ERASMUS+
Pobiedziska, 08-13.11.2015

Nauczycielki i nauczyciele z Portugalii, Włoch, Turcji, Chorwacji, Norwegii, Estonii i Polski uczestniczyli w dniach od 08 do 13 listopada 2015 w międzynarodowym spotkaniu projektu „VEAC” programu ERASMUS+ w Polsce. Po krótkim pobycie w Warszawie, spotkaliśmy się w Zespole Szkół w Pobiedziskach, aby przedyskutować wszystkie aspekty programu międzynarodowego projektu edukacyjnego „ Wartości-esencja aktywnego obywatelstwa” .

Gospodarz naszego spotkania, Maciej Krzywdziński-Dyrektor Zespołu Szkół w Pobiedziskach przywitał gości i zaprezentował naszą szkołę. Duże wrażenie wywarły obiekty sportowe oraz bogactwo dotychczas zrealizowanych projektów edukacyjnych.

Pierwszym punktem roboczym była analiza aplikacji przygotowanej przez szkołę z Kuusalu w Estonii, która jest koordynatorem naszego projektu. Wszyscy partnerzy zgodzili się z przydzielonymi zadaniami oraz terminarzem ich realizacji.

Następnie zaprezentowaliśmy „skrzynie z wartościami” z poszczególnych krajów, które przez dwa lata projektu odwiedzą wszystkie szkoły i będą symbolicznie wzbogacane wartościami, tak aby w czerwcu 2017 powróciły do szkół pełne wartości z siedmiu krajów. Skrzynia z naszymi wartościami powędrowała do Portugalii, a my będziemy poznawali wartości zaprezentowane przez szkołę z Sogndal w Norwegii.

Kolejnym punktem programu było ustalenie terminarza spotkań projektowych. Od 13 do 19 marca 2016 roku będziemy opowiadali legendy z naszych krajów w Porto/ Portugalia. Następnie wybierzemy się do Stambułu ( 15-21.05.2016 ), aby wspólnie przygotowywać przewodnik po wartościowych obiektach miasta nad Bosforem.

Po smacznym obiedzie w restauracji Bachus zaprosiliśmy gości na spotkanie z Doktor Dorotą Nowacką, Burmistrzem Miasta i Gminy Pobiedziska, aby zaprezentować „naszą małą ojczyznę”. Korzystając z uprzejmości Pana Artura Krzysztofiaka, Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy prezentację po angielsku o gminie Pobiedziska, a następnie pojechaliśmy do Gniezna i Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy w rodzinach. Nauczyciele ZS w Pobiedziskach zaprosili gości do swoich domów na lunch, a następnie spotkaliśmy się w Rogalowym Muzeum Poznania, na imieninach ulicy św. Marcin oraz kosztowaliśmy tradycyjną gęsinę.

Czwartkowe przedpołudnie pracowaliśmy nad konkursem na logo projektu, formami ewaluacji oraz kwestionariuszem o przedwczesnym kończeniu edukacji szkolnej oraz skutkami i powodami tego zjawiska.

Kolejnym punktem programu było zapoznanie się z historią Poznania w nowoczesnej „Bramie Poznania”. Kolacją pożegnalną w restauracji Alexandra zakończyliśmy miedzynarodowe spotkanie projektu „ Wartości-esencja aktywnego obywatelstwa” . W kolejnych dniach pokażemy naszym uczniom prezentacje wszystkich szkół, które zostały przekazane przez koordynatorów oraz rozstrzygniemy konkurs na logo projektu.

Do zobaczenia w Portugalii !