W dniach 3 – 7 października 2016 r. w Gimnazjum 7th Junior High School of Rhodes w Grecji, na wyspie Rodos, odbyło się trzecie spotkanie edukacyjne w ramach realizowanego projektu. Tematem była historia naszych krajów – Bułgarii, Grecji, Litwy, Polski i Turcji. Nasz kraj reprezentowały 4 uczennice: Agnieszka Dziarska, Iga Ledzińska, Konstancja Flisiak, Julia Szulc oraz nauczycielki: Małgorzata Ciemna, Magdalena Radwan i Bożena Szymańska.

W poniedziałek 3 października po uroczystej ceremonii otwarcia nasi gospodarze zaprezentowali nam krótkie filmy o krajach wszystkich partnerów. Po ich obejrzeniu nauczyciele greccy zorganizowali gry i zabawy, dzięki którym uczniowie mogli się lepiej poznać. Następnie pokazano nam szkołę. Po krótkiej przerwie obejrzeliśmy film pt. „Mówiące zabytki”, w którym szkoła z Grecji na podstawie wcześniej przesłanych materiałów ze szkół partnerskich, przedstawiła obiekty historyczne, stanowiska archeologiczne oraz wydarzenia historyczne w porządku chronologicznym. Uczniowie prześledzili rozwój europejskiej cywilizacji i przekonali się, że jest to nasze wspólne dziedzictwo. Po takim przygotowaniu gimnazjaliści wzięli udział w konkursie dotyczącym historii zabytków i stanowisk archeologicznych i naszych krajów.

We wtorek 4 października odbyło się „Polowanie na skarb”. Uczniowie zostali podzieleni na 5 międzynarodowych grup i pod opieką nauczycieli śledzili ślady różnych kultur średniowiecznego miasta Rodos, szukali odpowiedzi na pytania, zdobywali informacje, które miały ich doprowadzić do skarbu. Uczniowie bardzo dobrze ze sobą współpracowali i z sukcesem komunikowali się w języku angielskim. Po południu odbyło się spotkanie z wiceburmistrzami w ratuszu, podczas którego opowiedzieliśmy o celach naszego projektu i jego realizacji. Miłym akcentem kończącym dzień była wycieczka tramwajem turystycznym po mieście Rodos ufundowana przez władze miasta.

W środę 5 października pokazano uczniom jak tworzyć cyfrowe filmy. Każdy zespół przygotował film na zadany temat związany z historią i zabytkami naszych krajów. Po południu każda reprezentacja przedstawiła spektakl historyczny. Nasza drużyna wystawiła przedstawienie kukiełkowe o powstaniu państwa polskiego pt. „Lech, Czech i Rus”. Po trudach całego dnia zwiedziliśmy akwarium, gdzie mogliśmy podziwiać ciekawe stworzenia wodne.

W czwartek 6 października nasi gospodarze zabrali nas na wycieczkę do Lindos. Odwiedziliśmy Akropol. Spacerowaliśmy wąskimi uliczkami i podziwialiśmy piękne widoki minionej cywilizacji. Mieliśmy też czas, aby zażyć kąpieli w morzu. Wieczorem odbyło się spotkanie nauczycieli podsumowujące pobyt w Grecji.

W piątek, 7 października pojechaliśmy na wycieczką na wyspę Symi, na której znajdują się malownicze rezydencje. W godzinach wieczornych, podczas ceremonii zakończenia spotkania Erasmus + , wręczono wszystkim uczniom i nauczycielom certyfikaty uczestnictwa. Zagrała dla nas orkiestra z filharmonii miasta Rodos i wystąpił folklorystyczny zespół ludowy. Następnie wszyscy razem próbowaliśmy zatańczyć zorbę.

Pobyt minął bardzo szybko. Wszyscy uczestnicy stworzyli bardzo miłą atmosferę. Dużo się dowiedzieliśmy i nauczyliśmy. Cieszyliśmy się piękną pogodą i smaczną kuchnią. Nasi gospodarze byli dla nas bardzo gościnni, zawsze uśmiechnięci, opiekuńczy i chętni do pomocy. Spotkanie w Grecji było przygotowane na bardzo wysokim poziomie. Dziękuję mojej polskiej grupie (nauczycielom i uczennicom) za wkład pracy w projekt oraz za zaangażowanie w wykonywane zadania.

Koordynator projektu
Małgorzata Ciemna