W dniach od 10.04.2016 do 15.04.2016, w ramach realizacji projektu Erasmus+ Learning about our countries, we are united in Europe, w Zespole Szkół w Pobiedziskach odbyło się drugie spotkanie nauczycieli i uczniów z Litwy, Bułgarii, Grecji, Turcji i Polski. Tematem przewodnim było: Piękno naszych krajów -The beauty of our countries.

Oficjalne powitanie naszych gości odbyło się w poniedziałek 11.04.2016r. w auli św. Jana Pawła II. Podczas ceremonii rozpoczęcia powitaliśmy wszystkich uczestników oraz zaprezentowaliśmy krótkie filmy o Polsce, Poznaniu i Pobiedziskach.

Po uroczystości polscy uczniowie oprowadzili uczniów z krajów partnerskich po szkole, udzielając im podstawowych informacji w języku angielskim. Zwiedzanie zostało zakończone konkursem, w którym nasi goście odpowiadali na pytania dotyczące naszej szkoły.

Następnie wszyscy uczestnicy projektu spotkali się urzędzie z Panią Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska Dorotą Nowacką. Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie. Przygotowano dla nas prezentację o naszym mieście, którą przedstawił Pan Artur Krysztofiak. Po obiedzie nauczyciele zwiedzili Muzeum Etnograficzne w Lednogórze, a polscy uczniowie wraz z rodzicami zapewnili wspaniałe atrakcje dla swoich gości.

Podczas drugiego dnia realizacji naszego projektu odbyła się prezentacja e-booka, przygotowanego przez uczniów z Polski na podstawie przesłanego materiału przez wszystkie kraje partnerskie. E-book pokazuje przyrodę naszych krajów, dostarcza informacji między innymi o roślinach, zwierzętach, pomnikach przyrody i jest trwałym produktem naszego projektu. Służy do poszerzania wiedzy w zakresie biologii, geografii, przyrody oraz poszerza słownictwo z języka angielskiego. Następnie uczniowie pracowali w grupach międzynarodowych, które przygotowały plakaty w formie kolażu z różnych gatunków flory i fauny.

Po południu udaliśmy się do Skansenu Miniatur. Uczniowie wzięli udział w zadaniu, które polegało na znalezieniu i opisaniu budynków przedstawionych na wręczonych im zdjęciach.

Kolejnego dnia tj.13.04.2016 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Poznania. Jedną z atrakcji było znalezienie informacji o Starym Rynku. Fascynującą okazała się wizyta w Muzeum Rogala. Tutaj uczniowie zobaczyli jak wypieka się rogale i wzięli udział w ich wykonaniu. Po południu odbyło się spotkanie z pobiedziskim zespołem Wiwaty. Członkowie grupy zaśpiewali i zatańczyli dla nas, a następnie zaprosili wszystkich uczestników do wspólnego tańca – Poloneza.

W czwartek 14.04.2016 pojechaliśmy do Torunia. Odwiedziliśmy Interaktywne Centrum Kopernika, wzięliśmy udział w lekcji wypieku pierników, zwiedziliśmy najciekawsze zakątki Torunia oraz podziwialiśmy ciekawy pokaz w Planetarium.

W ostatni dzień projektu uczniowie z poszczególnych krajów zaprezentowali na scenie legendę dotyczącą przyrody. Temat naszego przedstawienia to: Trzy nimfy znad jeziora Dobra.

Po występach zorganizowano quiz dotyczący wiedzy zdobytej podczas realizacji projektu. Po południu odbyła się ceremonia zakończenia spotkania. Podczas tej uroczystości nauczyciele i uczniowie otrzymali certyfikaty oraz drobne pamiątki z Polski. Wieczorem zorganizowaliśmy wieczór pożegnalny na Lednicy dla rodziców, nauczycieli i uczniów, którzy byli zaangażowani w projekt. Świetnie bawiliśmy się razem, tańcząc i śpiewając do muzyki międzynarodowej.

Spotkanie Erasmus+ w Pobiedziskach było niezwykłym doświadczeniem dla każdego z uczestników. Dziękuję Dyrekcji Zespołu Szkół w Pobiedziskach oraz wszystkim nauczycielom, którzy pomagali w realizacji projektu w Polsce. Dziękuję rodzicom za wspieranie nas we wszystkim, co robiliśmy. Na koniec dziękuję uczniom, którzy wykonali wszystkie zadania na bardzo wysokim poziomie. Czas minął bardzo szybko, a atmosfera naszych spotkań był bardzo serdeczna.

Małgorzata Ciemna