25 maja 2019 Administrator

GMINNY KONKURS HISTORYCZNY
100 – lecie POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

W piątek 24 maja 2019r. w naszej szkole odbył się kolejny już GMINNY KONKURS HISTORYCZNY. Tematem tegorocznych zmagań była setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Konkurs to również finał ogólnoszkolnego projektu poświęconego 100 – leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.
Swoją obecnością zaszczycili nas burmistrz Pobiedzisk – p. Ireneusz Antkowiak, ks. dziekan Stanisław Drożyński, przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Pobiedzisk – p. Zenon Maciejewski, p. Anna Migdałek – opiekun SKMP, p. Klemens Stróżyński – autor wielu publikacji, m.in. z dziedziny edukacji oraz współautor książki ,,Powrót do Wronek”, organizator Zjazdów Więźniów PolitycznychOkresu Stalinowskiego, p. Krystyna Tomaszewska – przedstawicielka Rady Rodziców, p. Ryszard Białek – artysta – malarz i grafik, autor muralu przedstawiającego przysięgę Straży Ludowej w Pobiedziskach oraz nauczyciele- historycy ze szkół naszej gminy wraz z uczniami – uczestnikami konkursu. Gości powitał dyrektor szkoły – p. Maciej Krzywdziński, a Matylda Walkowiak zaśpiewała piosenkę Jana Pietrzaka ,,Taki kraj”, która stała się symbolem naszego projektu.
Szczególnym gościem był wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, historyk, p. dr Mariusz Menz, który wygłosił wykład pt. ,,Fenomen Powstania Wielkopolskiego”.

Konkursowe zmagania przebiegały w dwóch etapach. W pierwszym uczniowie zaprezentowali  własne filmy lub grę miejską o tematyce powstańczej. Zwyciężyły ex aequo drużyny ze szkól w Jerzykowie i we Wronczynie, drugie miejsce zajęła drużyna z Pobiedzisk. Drugi etap, czyli konkurs wiedzy, zakończył się rezultatem: I miejsce – Jerzykowo, II -Pobiedziska, III – Wronczyn. Konkurs zakończył się omówieniem wystąpień uczniowskich przez sekretarza jury, p. Klemensa Stróżyńskiego i wręczeniem nagród uczniom i podziękowań nauczycielom oraz wykładowcy przez dyrektora szkoły.

ZAPRASZAMY ZA ROK – organizatorzy konkursu:
Beata Jekel i Maurycy Kustra  w imieniu społeczności naszej szkoły.

                                                                                                 Beata Jekel

 

Jest takie miejsce u zbiegu dróg,
Gdzie się spotyka z zachodem wschód…
Nasz pępek świata,
Nasz biedny raj…
Jest takie miejsce,
Taki kraj. (…)

Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi
Zwycięskiej chwały nadejdą dni.
Dopomóż Boże
I wytrwać daj!
Tu nasze miejsce,
To nasz kraj!

                               Autor tekstu: Jan Pietrzak

 

Godło
Do końca roku
szkolnego pozostało
-34