16 kwietnia 2018 Administrator

W sobotę 17 marca br. w Zespole Szkół im. Bolesława Chrobrego na Raszynie w Poznaniu odbyła się IX edycja Festiwalu Małych Form Teatralnych „Chichot Pegaza”, skierowanego do uczniów z dawnych gimnazjów Poznania i województwa wielkopolskiego.

Jury złożone z przedstawicieli Zespołu Szkół Budowlano -Drzewnych oraz profesjonalistów  z „Teatru Ósmego Dnia” obejrzało siedem przedstawień, które zostały zgłoszone na Festiwal i dokonało oceny prezentacji pod kątem doboru repertuaru, interpretacji utworu, oryginalności i kultury słowa. Były to fragmenty utworów dramatycznych, komedia, kabaret, scenka satyryczna, miniatura teatralna, teatralne adaptacje fragmentów prozy. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie Szkolnego Koła „Kartoteka” działającego przy Szkole Podstawowej w Pobiedziskach pod kierunkiem Natalii Bartlitz – Skibińskiej i Łucji Kapcińskiej. W spektaklu pt. „Babel” wykorzystano fragmenty poezji największych klasyków m.in. A. Hillar, S. Barańczaka, M. Białoszewskiego, Z. Herberta, W. Szymborskiej. Zespół młodych artystów stara się zobrazować brak porozumienia w miłości, zachwiane relacje społeczne w sytuacjach codziennych:  na przystanku, w autobusie, w pracy oraz brak podmiotowości w konfrontacji  człowiek – władza. Okazuje się, że kluczem do zmiany jest zrozumienie, że jeśli problem istnieje, to leży właśnie w nas.  W  przedstawieniu można dostrzec wiele podobieństw ze znanym wszystkim biblijnym  motywem  wieży Babel – miejscem, w którym Bóg ukarał ludzi plącząc im języki, a w wyniku braku wzajemnego porozumienia i współpracy zaprzestano dalszej budowy. Podobnie, jak w momencie pomieszania języków, bohaterowie spektaklu nie znajdują nici porozumienia.  Wymowne, otwarte zakończenie pobudza widza do refleksji, po co wzajemnie się prześcigać zamiast wspólnie walczyć i budować, uwzględniając jednostkowość i wyjątkowość każdego człowieka.

Na zakończenie Festiwalu Laureaci otrzymali nagrody, a wszystkie zespoły – pamiątkowe dyplomy. W tym roku jury nie przyznało 3 miejsca.

Festiwal objęty został patronatem medialnym Radia Poznań oraz Telewizji Poznań. Uczniowie klas trzecich gimnazjum po wygranym finale zostali zaproszeni do „Teatru Ósmego Dnia w sobotę 24 marca uczestniczyli w premierze spektaklu „Paragraf 196 KK” traktującym, o świadomym odbieraniu rzeczywistości społeczno – kulturalnej i  religijnej, umiejętnym dystansowaniu się oraz mówieniu Nie w sytuacjach, które są dla nas bolesne.

Godło
Do końca roku
szkolnego pozostało
-41