19 kwietnia 2018 Administrator

,,Kompetencje miękkie, kompetencje kluczowe, wystąpienia publiczne – sformułowania mogą odstraszać, szczególnie uczniów. A przecież wszystko to, co się w nich zawiera, powinno być elementem lekcji, by móc w pełni przygotować młodego człowieka do życia, funkcjonowania w społeczeństwie i bycia świadomym obywatelem. Dlatego warto przyjrzeć się debacie oksfordzkiej i wykorzystać tę metodę aktywizującą na lekcji wychowawczej, przedmiotowej, podczas szkolnych uroczystości. Pozwala rozstrzygać wątpliwości, rozwiązywać problemy, pozwala spojrzeć na każde zagadnienie z dwóch różnych stanowisk. Debata oksfordzka to kulturalna, sformalizowana dyskusja, która pozwala kształcić umiejętności oraz rozwijać wiedzę.”

Gimnazjum (obecnie Szkoła Podstawowa) w Pobiedziskach było pierwszym w Wielkopolsce, w którym powstał Klub Debat Oksfordzkich, który działa do dziś. Uczniowie poznają podstawy retoryki i erystyki pod kierunkiem doświadczonych mówców i pod opieką naszych nauczycieli.

Możemy poszczycić się takimi absolwentami jak Krzysztof Figlarz i Maciej Kowalczyk (który teraz – już jako student – prowadzi zajęcia dla naszych uczniów). Obydwaj zdobywali szlify w naszej szkole, rozwijali swe zdolności i kompetencje w liceum i znaleźli się w czołówce mówców w Polsce:

Drużyny, w których występują zdobywają rokrocznie laury w turniejach na szczeblach ogólnopolskich.

W naszej szkole Klub Debat istnieje już siedem lat, a jego opiekunowie i prowadzący zajęcia dbają o wszechstronny rozwój uczniów, organizując warsztaty (w ubiegłym roku prowadził je Jan Piosik – współtwórca debat w naszym kraju), spotkania i debaty z innymi szkołami (kilka razy zwycięskie dla naszych uczniów), wyjazdy na Turnieje Debat Oksfordzkich i Parlamentarnych na UAM. Ostatni taki szkoleniowy wyjazd miał miejsce w niedzielę 15 kwietnia. Mamy nadzieję, że obecni debatowicze będą osiągali sukcesy, podobnie jak ich starsi koledzy.

Godło
Do końca roku
szkolnego pozostało
-34