18 czerwca 2018 Administrator

Międzynarodowe spotkanie projektowe w Salonikach

W dniach 20 – 26 maja br. w Pierwszej Szkole Podstawowej w Salonikach, odbyło się kolejne spotkanie nauczycieli i uczniów z siedmiu krajów, współpracujących w międzynarodowym projekcie Erasmus+ KA219 2017-2019 „Creating, communicating, our diversity we are celebrating”. Projekt, w ramach współfinansowania Unii Europejskiej, rozpoczął się we wrześniu 2017 r a siedem szkół doświadcza codziennie idei ” tworzenia, komunikowania się, naszej różnorodności, którą świętujemy”, a wiersze, piosenki, bajki, historie, rysunki, karty, są tworzone i udostępniane.

W Grecji podczas wizyty nauczycieli i uczniów z Polski, Litwy, Rumunii, Turcji, Hiszpanii i Portugalii zaplanowano oprócz realizacji zadań projektowych także elementy kulturowe, aby przybliżyć tradycję i obyczaje poszczególnych regionów. Pierwszego dnia liczna grupa uczniów i nauczycieli greckiej szkoły przygotowała szereg działań, w tym projekty dotyczące krajów partnerskich. Zobaczyliśmy też występ w teatrze cieni oraz krótką historię miasta Saloniki. Najmłodsi uczniowie przedstawili tradycyjne zwyczaje, tańce i piosenki. Kolejne dni spędziliśmy na kreatywnych warsztatach pisania, zajęciach integracyjnych, grach i zabawach. Zgodnie z produktami uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować swoje własne wersje klasycznej bajki „Czerwony Kapturek”, uwzględniając elementy charakterystyczne dla danego kraju. Odbył się konkurs na maskotkę projektu, zwyciężyła oryginalna, portugalska ryba wykonana z naturalnej kory dębu korkowego. Oprócz zajęć twórczych mogliśmy podziwiać symbol tego pięknego, nadmorskiego miasta Białą Wieżę, zwiedziliśmy także Bazylikę Świętego Dymitra i podziwialiśmy znakomicie zachowany Łuk Galeriusza. Nie pominęliśmy też słynnego pomnika Aleksandra Macedońskiego jednego z najsłynniejszych władców świata starożytnego oraz pomnika Arystotelesa. Odwiedziliśmy Pella and Vergina i Muzeum Archeologiczne. W dawnej stolicy Królestwa Macedońskiego – Pella w nowym muzeum można zobaczyć wspaniałe mozaiki z IV wieku p.n.e. i inne bezcenne przedmioty unikalnej sztuki macedońskiej. W urzędzie miasta uczestnicy projektu spotkali się z wiceburmistrzem Salonik, który opowiedział o historii miasta oraz planach na przyszłość. W ostatni dzień, na szkolnym podwórku odbyła się pożegnalna uroczystość otwarta dla lokalnej społeczności z tradycyjną muzyką i tańcem, a Stowarzyszenie Rodziców zapewniło wyśmienite dania z różnych części Grecji. Uczestnikami projektu ze Szkoły Podstawowej w Pobiedziskach były Martyna Alejska, Klaudia Sady i Sylwia Sworowska oraz opiekunowie Małgorzata Ciemna i Łucja Kapcińska.

Godło
Do końca roku
szkolnego pozostało
-34