18 grudnia 2017 Administrator

Tadeusz Panowicz – regionalista, członek Towarzystwa Miłośników Pobiedzisk, obchodził w tym roku jubileusz 50-lecia działalności społecznej, artystycznej i publicystycznej. Z tej okazji z jego inicjatywy 24.11.2017 r. w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach miało miejsce otwarcie wystawy numizmatycznej pt. Piastowie. W przygotowanie uroczystości włączyli się członkowie Towarzystwa Miłośników Pobiedzisk oraz uczniowie ze Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk.

Wydarzenie to zgromadziło wielu gości nie tylko z Pobiedzisk, ale także z różnych miejsc Wielkopolski, m.in. przedstawicieli towarzystw regionalnych. Tadeusz Panowicz w ciekawy sposób zapoznał zgromadzonych z wybranymi zagadnieniami numizmatyki oraz historią niektórych eksponatów. Jego wypowiedzi zostały uzupełnione przez słuchaczy i pasjonatów zainteresowanych tą tematyką.

Na wystawie pokazano 173 eksponaty w postaci monet, medali, plakiet i statuetek dotyczących Piastów. Można było podziwiać plakietę i medale przedstawiające nieistniejącą od 1845 r. słynną arkadię lednicką, a także zbiór medali prezentujących wizerunki Piastów, autorstwa Jerzego Jarnuszkiewicza. Na ekspozycji znalazł się też medalik wybity w Paryżu w 1897 r. z okazji 900-lecia śmierci św. Wojciecha. Zwiedzający mogli również zobaczyć Order Króla Bolesława Chrobrego, przyznany Tadeuszowi Panowiczowi przez Polski Ruch Monarchistyczny 30.07.2017 r.

Spotkanie zakończyło się przy kawie i słodkim poczęstunku, podczas którego była okazja do wymiany ciekawych spostrzeżeń na temat wystawy oraz  inspirujących rozmów dotyczących regionu i nie tylko…

 

 

Godło
Do końca roku
szkolnego pozostało
-34