Nasza biblioteka w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości zorganizowała cykl spotkań z historią. Projekt o nazwie „Poczytanek Historycznych”, dedykowany dla uczniów klas czwartych, zaangażował wielu nauczycieli i pobiedziskich społeczników. Celem naszym było popularyzacja książek historycznych, krzewienie ducha patriotycznego i dumy z osiągnięć minionych pokoleń.

Teksty opracował zespół naszych historyków w składzie: p. Natalia Bartlizt-Skibińska, p. Justyna Grembowskia, p. Maciej Krzywdziński i p. dr Maurycy Kustra. W rolę lektorów wcielili się pani Katarzyna Pańczak z Pobiedziskiego Domu Kultury, pani Małgorzata Halber z Biblioteki Publicznej oraz nasi obdarzeni cudownym tembrem głosu nauczyciele – wspomniana już wyżej p. Natalia i p. Maurycy.

Wspaniałe opowieści o minionych czasach, o bohaterskich czynach wojów Mieszka i Chrobrego, losach błękitnych żołnierzy, odkryciach Olszewskiego i Wróblewskiego oraz o wielkiej wiktorii Powstańców Wielkopolskich były, naszym zdaniem, ciekawe i bardzo inspirujące.

Spotkania odbywały się w Auli Jana Pawła II podczas dużych przerw. Po każdej z prezentacji przekazywaliśmy teksty wychowawcom. Materiały te stanowiły źródło wiedzy do podsumowującego konkursu historycznego.

Siódmego grudnia przeprowadziliśmy Wielki Konkurs dla Niepodległej o Wielki Tort Stulecia. Rolę eksperta z głosem ostatecznym pełnił p. Maciej Krzywdziński. Po zaciekłej rywalizacji wyłoniony został zwycięzca. Z przewagą jednego punktu wygrała klasa 4b.