Co słychac w eTwinning? | Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach

W dniach 8-11 listopada 2012 w Atenach na PDW dla ambasadorów reprezentowałam nasz kraj i naszych ambasadorów. W trwających trzy dni Warsztatach Rozwoju Zawodowego (PDW) wzięło udział  120 europejskich ambasadorów eTwinning. W programie znalazły się podstawowe informacje, warsztaty, prezentacje, a nawet zajęcia integracyjne , umożliwiające uczestnikom  nieformalną wymianę doświadczeń, a także lekcja historii w Muzeum Akropolis.

Tematem konferencji było budowanie szkolnych zespołów eTwinning. Zaangażowanie nauczycieli w projekty eTwinning stało się dla nas nowym wyzwaniem, chociaż jest już wiele przykładów – nauczyciele tej samej szkoły współpracują w sposób, który im najbardziej odpowiada.

Pierwszy wykład nosił tytuł :”eTwinning personas”.  Pani  Riina Vuokari z Finlandii przedstawiła etymologię wyrażenia „personas”, jego znaczenie w odniesieniu do programu  eTwinning i praktyczne porady  wykorzystania „personas” w promocji eTwinningu wśród  uczniów i nauczycieli.

Następnie pani Marie Stracensska ze Słowacji przeprowadziła praktyczne warsztaty na temat efektywnej sztuki  komunikacji i umiejętności prezentacji.

Podczas kolejnej prezentacji na tzw. poster session ambasador eTwinning Pani Maria Antonella i Pan Adam Stępiński omówili 10 podstawowych zasad, którymi  powinien  się kierować skuteczny ambasador.

Kilku etwinnerów przedstawiło swoje projekty jako przykłady dobrej praktyki i inspirację do pracy nauczycieli. Był to ciekawy element szkolenia – wzajemne uczenie się, wymiana doświadczeń.

Pan Bart Verswijwel z Belgii opowiedział o tym, jak  pracuje w programie eTwinning z młodzieżą i wskazał kierunki rozwoju programu (włączenie go do podstawy programowej), jako efektywnego sposobu zdobywania umiejętności XXI wieku, który eksponuje pracę dzieci.

Ważnym elementem konferencji są też nieformalne kontakty nauczycieli online. Ambasadorzy eTwinning dzielą się nieustannie wiedzą, pomysłami  i pasją zawodową.

Podczas pobytu mieliśmy także okazję spacerować po Akropolu i zwiedzić  Muzeum Akropolis.

Magdalena Goc – ambasador programu eTwinning.