Jaskółka – uciekinier, czy imigrant? | Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach

The swallow – a refugee or an immigrant?

Jaskółka – uciekinier, czy imigrant?

Projekt eTwinning realizowany z uczniami

Zespołu Szkół w  Pobiedziskach w roku szkolnym     2016/2017

W roku szkolnym 2016/2017 zrealizowaliśmy kilka projektów eTwinning, z których najciekawszym, moim zdaniem, był projekt pt.” The swallow – a refugee or an immigrant” – „Jaskółka – uciekinier, czy imigrant. Mimo, iż w Polsce problem imigrantów występuje w nieco innej formie, niż np. w Grecji, czy we Włoszech, warto było uświadomić dzieciom jego istnienie i uwrażliwić jednocześnie na cierpienie ludzkie.

Podczas jego realizacji spotykaliśmy się raz lub dwa razy w tygodniu, aby obejrzeć wzruszający film o braku tolerancji dla nieco innego koloru skóry, porozmawiać o tym, jakie ptaki i zwierzęta migrują i co je do tego zmusza, co łączy migrujące zwierzęta i ludzi. Jaskółki i inne zwierzęta są zmuszane do migracji do  odległych krajów ze względu na warunki atmosferyczne. Wiele osób robi to samo z powodu wojny lub ubóstwa. Obserwowaliśmy i porównaliśmy te dwa zjawiska, jednocześnie starając się wyeliminować ksenofobię i rasizm . Oglądaliśmy filmy o imigrantach i rozmawialiśmy o nich z dziećmi. Szkoły partnerskie tworzyły historie uchodźców i „wymieniały „dzieci uchodźców w swoich krajach. Nauczyliśmy się pieśni o jaskółkach i uchodźcach w różnych językach, stworzyliśmy zagadki dotyczące migracji ptaków i zwierząt.

Na koniec roku szkolnego przedstawiliśmy nasz projekt społeczności szkolnej podczas Szkolnego Dnia Projektów.

Tu link do naszego projektu: