W mijającym roku szkolnym udało nam się zrealizować kilka inspirujących projektów. Jednym z nich był projekt „Christmas cards and traditions”. W projekcie uczestniczyło 40 partnerskich szkół z różnych krajów europejskich.

Głównym jego celem było poznanie i porównanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia w różnych miejscach w Europie, a poprzez poszczególne działania kształtowanie rzeczywistości, w której ludzie potrafią zrozumieć siebie nawzajem, szanują zwyczaje swoje i innych narodowości, a w rezultacie łamią stereotypy.

Uczniowie poznawali także zwroty związane ze składaniem życzeń w różnych językach europejskich, doskonalili kompetencje językowe i TIK, wykonywali własnoręcznie kartki świąteczne pod kierunkiem utalentowanej pani Ewy Olszewskiej, które potem wysyłaliśmy do pozostałych uczestników projektu. Ostatnim, a może nawet najciekawszym zadaniem, była próba zaśpiewania kolędy w jednym z wybranych języków obcych. Nasi uczniowie wylosowali przepiękną kolędę armeńską, którą, po wielu próbach, udało nam się zaśpiewać.

Kolejnym wartym wspomnienia projektem był „European Youth Murals”, który miał na celu rozpowszechnianie idei pokoju na świecie poprzez zespołową pracę nauczycieli i uczniów. Dotychczas w projekcie uczestniczyło około 200 szkół z całej Europy. Nasi najmłodsi uczniowie stworzyli mural na temat znanych postaci z legend polskich. W marcu otrzymaliśmy 20 murali, najciekawsze umieściliśmy na wystawie w hallu budynku Gimnazjum, a następnie wysłaliśmy do kolejnej szkoły, która z niecierpliwością ich oczekiwała.

Projekt wzmocnił samoocenę uczniów, rozbudził ich kreatywnosc, pomógł docenic tradycję, zwrócił ich uwagę na podobieństwa i różnice narodowości europejskich, pomógł wzmacniac umiejętnośc rozwiązywania problemów, wzbogacił ich sposoby obserwowania otaczającego świata i reagowania na niego, poznawania innych kultur.

Magdalena Goc