25 maja 2019 Administrator

W kolejnym już roku uczniowie naszej szkoły osiągają sukcesy, sięgając po laury w konkursach wiedzy.

XIII Konkursu Wiedzy o Antyku (UAM)

Krystian Obara, uczeń klasy 3c gimnazjum został laureatem XIII Konkursu Wiedzy o Antyku. 28 marca 2019 r. w siedzibie Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się finał XIII Konkursu Wiedzy o Antyku. Nasza szkoła od kilku lat uczestniczy w tym ciekawym wydarzeniu. W tym roku pomyślnie przez etap szkolny przeszedł uczeń klasy 3c, Krystian Obara, który w ubiegłym roku również był laureatem tego konkursu – zajął II miejsce, a będąc uczniem pierwszej klasy gimnazjum, został finalistą – zajął siódme miejsce. Udział w konkursie wymaga od uczestników świetnej znajomości historii, literatury, filozofii, sztuki starożytnej Grecji i Rzymu. Krystian samodzielnie poznaje również język Horacego i Cycerona. W czasie wakacji uczestniczy w kursach nauki języka łacińskiego organizowanym przez Instytut Filologii Klasycznej, a podczas  wycieczek, np. do Grecji, zwiedza miejsca związane z historią i sztuką.  Ostatni etap konkursu dla gimnazjalistów ma formę pisemną, licealiści zaś oprócz testu zdają również część ustną. Czas oczekiwania na wyniki uczniowie wraz z opiekunami spędzają na ciekawych zajęciach w Muzeum Narodowym oraz na wykładach akademickich. Warto również zaznaczyć, iż konkurs odznacza się bardzo wysokim stopniem trudności, a Krystian pokonał konkurencję z całej Wielkopolski. Ucznia przygotowywali do konkursów p. M. Mruk (filolog klasyczny i polonista) i p. M.Kustra (historyk).

(opracowano na podst. tekstu M.Mruk)

XI edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie
„Moja Wielkopolska”

W tegorocznej XI edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Moja Wielkopolska” nasi uczniowie wyróżnili się podwójnie – liczebnością reprezentacji i zwycięstwem w finale.
Startujący w konkursie – Sylwia Sworowska – kl.8d oraz Julia Urbaniak i Franciszek Pluciński – kl.7b przeszli pomyślnie trudny etap rejonowy i wszyscy – jako jedyna, licząca aż troje uczniów reprezentacja – zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego.

Julia Urbaniak – została ZWYCIĘŻCZYNIĄ konkursu, a oprócz finałowego pierwszego miejsca, zdobyła także NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI.

Udział w konkursie wymagał szczegółowej wiedzy z geografii, turystyki, ochrony przyrody, historii i kultury naszego regionu. Do zadań należały zarówno testy pisemne jak i geograficzne projekty wycieczkowe, prezentacje multimedialne i prelekcje (w etapie finałowym – nawiązujące do dziedzictwa kulturowego regionu ). Finaliści zyskali też nowe znajomości z rówieśnikami pochodzącymi z różnych stron naszego województwa.
Uczniów  do konkursu przygotowała p. M. Podgórska (geograf). (opracowano na podst. tekstu M. Podgórskiej)

Godło
Do końca roku
szkolnego pozostało
-34