Już drugi rok działa w naszej szkole Klub Debat Oksfordzkich. Cieszy fakt, że duch retoryczno – erystyczny nie ginie, a kultura i sztuka rzeczowej dyskusji znalazły się w ofercie zajęć pozalekcyjnych. Warsztaty prowadzi pan Łukasz Piskorz z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, z którym współpracuje nasza szkoła.

Udział w warsztatach zaowocował również wspaniałym przygotowaniem uczniów do debaty, która odbyła się 16 maja 2013r. w uniwersyteckiej auli WNPiD w Poznaniu.

W debacie udział wzięło czterech mówców: Maksymilian Piechocki (kl. IIIe), Krzysztof Figlarz i Maciej Kowalczyk (kl. II d) oraz Olga Żyminkowska (kl. Ic), którzy stanowili stronę opozycji. Po stronie propozycji stanął zespół z IV gimnazjum w Pile. Teza debaty brzmiała: „Udział w wyborach powinien być obowiązkowy”. Naszą drużynę wspierali gimnazjaliści ze szkolnego Klubu Debat oraz koleżanki i koledzy z klas. Uczniowie z Piły również licznie przybyli, aby podtrzymywać na duchu swoją drużynę. Prawdopodobnie przejdziemy do historii debat na UAM, ponieważ był to pierwszy pojedynek międzygimnazjalny.(Rok wcześniej debatowaliśmy z uczniami z LO, ponieważ byliśmy jedyną drużyną gimnazjalną).

Marszałkiem debaty był pan mgr Jan Piosik z WNPiD UAM, który przywitał drużyny, zaproszonych gości i publiczność, a w jury zasiadali pracownicy i studenci WNPiD. Debacie towarzyszyło wiele emocji, ale wszyscy wykazali się przygotowaniem merytorycznym, erudycją i wielką kulturą dyskusji.

Po raz drugi udało nam się wygrać, a nie bez znaczenia jest fakt, że jurorzy nie szczędzili pochwał dla naszego zespołu. Wielka to zasługa pana Łukasza Piskorza, który już drugi rok przygotowuje do debat naszych gimnazjalistów. Gratulujemy naszej drużynie i panu Łukaszowi.

O debacie można też przeczytać na stronie: https://www.facebook.com/pages/Debaty-Oksfordzkie-UAM/122161944508568

Debaty oksfordzkie dla gimnazjalistów

Pierwszy pojedynek międzygimnazjalny w historii Projektów Edukacyjnych WNPiD UAM mamy już za sobą:) Gimnazjum nr 4 w Pile zmierzyło się z Gimnazjum z Pobiedzisk. Pobiedziska wyszły z debaty „z tarczą”. W przyszłym roku szkolnym kolejne debaty dla gimnazjów, może nawet mini-turniej. Obiecujemy:)!

W sali 121 odbywają się debaty dla gimnazjalistów.

Autor: Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM