28 marca 2012r. odbył się największy w Polsce Turniej Debat Oksfordzkich dla szkół średnich o puchar Dziekana Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Turniej odbył się w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki na WNPiD UAM.

Dzięki współpracy naszej szkoły z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w tym roku również w naszym gimnazjum powstał Klub Debat Oksfordzkich. Zajęcia w pierwszym semestrze prowadził pan Patryk Biskupski, a obecnie pan Łukasz Piskorz. Warsztaty odbywają się w środy co dwa tygodnie. Uczniowie uczęszczający na zajęcia zostali zaproszeni na turniej, aby pełnić tam rolę sekretarzy. Kilku uczniów wyjechało w tym samym czasie do zaprzyjaźnionego gimnazjum w Markthiedenfeld, toteż w debatach na UAM uczestniczyło siedmiu klubowiczów: Łukasz Dimke, Igor Karasiński, Kacper Ziarnik, Jakub Winiarski, Mikołaj Halber, Tymoteusz Frankiewicz i Piotr Krygier.

O godzinie 10.00 wzięliśmy udział w oficjalnym otwarciu turnieju przez władze uczelni, które odbyło się w auli uniwersyteckiej. Drużyny przywitał  prof. UAM dr hab. Robert Kmieciak, prodziekan ds. kształcenia kadry i rozwoju naukowego oraz, w imieniu organizatorów, mgr Jan Piosik. Po losowaniu drużyn do poszczególnych grup oraz tematów debat i stron rozpoczęła się pierwsza runda – fazy grupowe. Każdy z naszych uczniów pełnił rolę sekretarza debaty – każda z nich odbywała się  w innej sali. Rolą sekretarzy było pilnowanie czasu wystąpień poszczególnych mówców i sygnalizowanie w razie przekroczenia limitu czasowego. Wszyscy wspaniale wywiązali się ze swoich zadań i zostali wysoko ocenieni przez organizatorów. Trzeba zaznaczyć, iż uczestnikami debat byli licealiści, a nasi uczniowie byli najmłodszymi wolontariuszami, występowali u boku studentów z WNPiD. Każdy z chłopców uczestniczył w trzech fazach grupowych, toteż mogli  dokładnie przyjrzeć się przebiegowi debaty, którą do tej pory znali tylko z warsztatów szkolnych.

Niewątpliwie było to cenne doświadczenie, ponieważ już w maju uczniowie z naszego szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich zmierzą się  z uczniami jednego z poznańskich liceów. Debata odbędzie się na WNPiD UAM.

Jednocześnie w jednej z sal odbywała się symulacja rady miasta , w której udział wzięli uczniowie IIILO w Poznaniu, wykładowcy i studenci WNPiD oraz gość specjalny GrzegorzGanowicz– Przewodniczący Rady Miasta Poznania. Podobna symulacja z udziałem uczniów, studentów i zastępcy burmistrza Pobiedzisk  – I.Antkowiaka odbyła się w ubiegłym roku w naszej szkole.

Poniżej zamieszczamy pamiątkową listę udziału naszych uczniów w turnieju oraz fotoreportaż.

Więcej informacji na temat debat oksfordzkich na: facebook.com/Debaty

Beata Jekel