Lekcja historii na Ostrowie Tumskim | Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach

W piątek 6 listopada 2015 r. liczna grupa uczniów należących do Szkolnego Koła Miłośni-ków Pobiedzisk udała się na Ostrów Tumski w Poznaniu, aby zapoznać się z historią tego miejsca. Na początek z zainteresowaniem obejrzeli makietę przedstawiającą teren wokół poznańskiej katedry, a także Psałterię i kościół NMP. Zaciekawiła ich zwłaszcza legenda związana z magicznym, rycer-skim kamieniem, który został wmurowany w jedną ze ścian kościoła. Według podania wojowie Kazimierza Odnowiciela ostrzyli na nim miecze przed bitwą z Masławem, która rozegrała się w okolicach Pobiedzisk. Następnie uczniowie mieli okazję zwiedzić gotycką katedrę pw. Świętych Piotra i Pawła, w której podziemiach spoczywają ważni piastowscy władcy, począwszy od Mieszka I po Przemysła II.

Najważniejsza część wycieczki to Muzeum Archidiecezjalne mieszczące się w murach daw-nej Akademii Lubrańskiego. Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na dwie grupy. Jedni zwiedzali muzeum, gdzie mogli podziwiać cenne eksponaty m.in. miecz św. Piotra, kolekcję porcelany, portre-tów trumiennych oraz mających historyczną wartość przedmiotów związanych z ceremoniałem ko-ścielnym (ornaty, kielichy, monstrancje, relikwiarze, itp.). Druga grupa wzięła udział w grze „Akcja Chrystianizacja”, która polegała na tym, ze uczniowie przechodzili kolejne poziomy, wykazując się wiedzą na temat czasów Mieszka I i przyjęcia przez niego chrztu w 966 r. W ten przystępny sposób uczestnicy mogli lepiej poznać okoliczności tego bardzo ważnego dla naszego kraju wydarzenia.

Z całą pew-nością ten wyjazd był dla wszystkich ciekawą lekcją historii.

Anna Migdałek