W czasie ferii zimowych duża grupa uczniów ze Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk postanowiła poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii regionu i wzięła udział w dwóch wycieczkach  zorganizowanych przez p. Annę Migdałek i p. Elżbietę Paczkę.

W średniowiecznym skryptorium

Pięćdziesięcioro członków SKMP 10 lutego 2014 r. wybrało się do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, aby uczestniczyć   w warsztatach poświęconych historii średniowiecznego piśmiennictwa. Po zapoznaniu się   z prezentacją na ten temat uczniowie wcielili się w rolę skryby i własnoręcznie za pomocą gęsiego pióra i atramentu przepisywali na pergaminie fragment Pisma Świętego. Wbrew pozorom zadanie nie należało do łatwych, ale wszystkim sprawiło dużo radości.

Uczestnicy wycieczki mieli też okazję zapoznać się ze zbiorami muzeum i obejrzeć trójwymiarowe filmy przedstawiające początki państwa polskiego.

Dobry nastrój i słoneczna pogoda towarzyszyły wszystkim także podczas spaceru do katedry gnieźnieńskiej.

Szlakiem miast klasztornych

11 lutego 2014 r. uczniowie cały dzień spędzili  w towarzystwie p. Tadeusza Panowicza, który zgodził się pełnić rolę przewodnika podczas wycieczki do Mogilna, Strzelna i Trzemeszna.

Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Ziemi Mogileńskiej z siedzibą w Chybsku. Uczestnicy wyjazdu mogli zapoznać się ze zbiorami tej placówki, wśród których znajdują się m.in. kolekcje: archeologiczna, etnograficzna, związana z Powstaniem Wielkopolskim oraz biograficzna, poświęcona kard. Józefowi Glempowi – prymasowi Polski.

Następnie wszyscy udali się do Mogilna, gdzie pod okiem przewodnika p. Zenona Popiołka zwiedzili pobenedyktyński zespół klasztorny, położony na półwyspie malowniczego Jeziora Mogileńskiego. Dla wielu najciekawsze było oglądanie „kościoła dolnego”, który znajduje się w podziemiach. W kryptach zwiedzający zwrócili uwagę m.in. na sklepienia krzyżowe, potężne kolumny oraz kamienny ołtarz sprzed 800 lat. Z zainteresowaniem słuchali też opowieści o zimujących w tych komnatach nietoperzach. Na urokliwym wirydarzu podziwiali najstarszą studnię w Polsce. Uczniowie mieli również niepowtarzalną okazję skosztować klasztornej zupy, która ku zadowoleniu pań kucharek wszystkim bardzo smakowała.

Kolejnym etapem podróży było Strzelno, gdzie p. T. Panowicz opowiedział o romańskiej rotundzie św. Prokopa oraz kościele św. Trójcy. W drodze powrotnej członkowie SKMP zwiedzili także piękną, późnobarokową bazylikę pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Trzemesznie.

Usatysfakcjonowani wyjazdem i bogatsi w wiedzę na temat miast klasztornych uczniowie wrócili do Pobiedzisk.