Zaledwie kilka kilometrów od Pobiedzisk jest miejsce wyjątkowe – Ostrów Lednicki. To właśnie tam w X wieku znajdował się jeden z ośrodków administracyjnych i obronnych Polski. Na wyspie w czasach Mieszka I wzniesiono kamienną budowlę złożoną ze świątyni, palatium i baptysterium. Jej ruiny zachowały się do dnia dzisiejszego. Istnieje hipoteza, że w tym miejscu w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. Oprócz księcia Mieszka I na Ostrowie przebywał król Bolesław Chrobry oraz jego wnuk, patron naszej szkoły – Kazimierz Odnowiciel.

O zachowanie pozostałości z tamtych czasów dba Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W piątek 9.05.2014 r. pod opieką pań: Anny Migdałek, Anny Hadyńskiej i Justyny Grembowskiej odwiedzili je członkowie Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk oraz uczniowie 5 i 6 klasy specjalnej. W ramach realizacji projektu „Jak wyglądało życie codzienne ludzi w średniowieczu?” wzięli udział w lekcji muzealnej, którą w bardzo ciekawy sposób prowadzili archeolodzy badający dzieje Polski średniowiecznej – p. Danuta Banaszak i p. Arkadiusz Tabaka.

Na początku zaprezentowano film o kształtowaniu się państwowości polskiej. Zrealizowany w tajemniczej, przepięknej scenerii przeniósł widzów w odległe czasy sięgające początków naszego kraju. Uczniowie poznali dzieje grodu, dowiedzieli się, kto mieszkał na wyspie i czym zajmowali się jej mieszkańcy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty tkackie, na których wykonywano kolorowe krajki. Chętni mogli przymierzać stroje oraz różnego rodzaju ozdoby średniowieczne, a także nauczyć się tańców naszych przodków.

Była to interesująca lekcja historii, która dała możliwość kontaktu z reliktami przeszłości i przybliżyła uczniom historię Polski z czasów pierwszych Piastów.

Justyna Grembowska, Anna Migdałek