W odległości około 33 kilometrów od Pobiedzisk, niedaleko Wrześni leży wieś Grzybowo – cel wyprawy Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk.

W piątek 8 maja 2015 roku 37 uczniów klas czwartych i piątych udało się do wczesnośredniowiecznego grodu w Grzybowie, gdzie zostali powitani przez p. Jacka Wrzesińskiego – archeologa i kierownika placówki. Okazało się, że Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie to miejsce niezwykłe. Nie ma tu wypolerowanych podłóg ani gablot, których nie można dotykać. Wręcz przeciwnie ekspozycja stała zachęca zwiedzających do otwierania szuflad, brania do ręki eksponatów, a nawet wykopywania ich z piasku. Mieli okazję przekonać się o tym uczestnicy wycieczki, którzy podzieleni na 3 zespoły pod okiem przewodników zapoznali się z ekspozycją, prezentującą znaleziska odkryte podczas badań archeologicznych na terenie rezerwatu, a także obejrzeli 3 chaty wzorowane na tradycyjnym budownictwie słowiańskim. Dużą atrakcją dla zwiedzających była możliwość sprawdzenia swych umiejętności w zakresie strzelania z łuku, chodzenia na „suchych” nartach oraz przeciągania liny. Najwięcej emocji wywołała edukacyjna gra terenowa, podczas której należało rozwiązać zadania związane z historią grodu.

Na zakończenie wycieczki członkowie SKMP zakupili pamiątki, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się łuki i strzały. Wyjazd do Grzybowa z pewnością wzbogacił wiedzę uczestników wycieczki na temat życia w średniowiecznym grodzie.

Anna Migdałek, Elżbieta Paczka