W piękny, słoneczny dzień 19 maja 2015 r. w Wierzenicy – uroczej miejscowości położonej niedaleko Kobylnicy – członków Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk serdecznie przywitała p. Ewa Buczyńska, aktywnie działająca regionalistka.

Na początek pani przewodnik zaproponowała obejrzenie zabytkowego dworku będącego kiedyś własnością hrabiego Augusta Cieszkowskiego – wybitnego XIX-wiecznego filozofa. Budynek położony na niewielkim wzgórzu, otoczony potężnymi kasztanowcami, dzisiaj pełni funkcję restauracji połączonej z hotelem. Następnie p. Ewa Buczyńska zabrała grupę na spacer Aleją Filozofów, którą niegdyś przechadzali się właściciele wierzenickiego dworku oraz ich goście, m. in. Zygmunt Krasiński, który w swoich listach wielokrotnie opisywał piękno lasów leżących nad rzeką Główną. Z miejsca nazwanego Wzgórzem Krasińskiego uczestnicy wycieczki ponownie mogli podziwiać odrestaurowany dwór Cieszkowskich. W trakcie spaceru pani przewodnik zwróciła uwagę na pozostałości po dawnym młynie oraz dawną karczmę. Następnie zaprowadziła uczniów do zabytkowego, drewnianego kościoła, którego historia sięga XVI wieku. Na miejscu na zwiedzających czekał już proboszcz ks. Przemysław Kompf. Wspólnie z p. Ewą w ciekawy sposób przybliżyli dzieje tego wyjątkowego kościoła pw. św. Mikołaja. Okazało się, że znajduje się w nim zabytkowa ambona, chrzcielnica, drzwi autorstwa Lenartowicza, a także kilka bardzo cennych obrazów i rzeźb. W podziemnej krypcie umieszczono trumny z prochami Augusta Cieszkowskiego i jego najbliższej rodziny. Pani przewodnik przedstawiła niektóre fakty z ich życia i okoliczności śmierci. Po zwiedzaniu nadszedł czas na odpoczynek i rekreację. Niespodzianką dla uczestników wycieczki było spotkanie z Mateuszem, 17-letnim mieszkańcem Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień Caritas Archidiecezji Poznańskiej „Wierzenica”. Chłopak opowiedział zebranym swoją historię i przybliżył zasady funkcjonowania placówki.

Młodzież ze Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk po raz kolejny przekonała się, że w naszej okolicy znajdują się miejsca warte bliższego poznania, a jednym z nich z całą pewnością jest Wierzenica.

Anna Migdałek, Elżbieta Paczka