Osiek nad Notecią i Górka Klasztorna – 1 lipca 2014r.

Tegoroczne wakacje członkowie Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk rozpoczęli od całodniowej wycieczki do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, gdzie zobaczyli liczne obiekty architektoniczne, chałupy i zabudowania gospodarcze pochodzące z XVIII, XIX i pocz. XX w. Podziwiając wiatraki, kościół, kuźnię, tartak, kapliczki przydrożne, piece chlebowe i obejścia gospodarcze, uczniowie mogli poznać życie mieszkańców wsi z dawnych czasów. Dokładnie zaznajomili się ze sposobami młócenia zboża na przestrzeni wieków. Niektórzy sami mogli przekonać się o tym, że nie była to łatwa praca, gdyż umiejętność użycia cepa i młockarni wymagały dużego wysiłku i precyzji. Przebywając w jednej z chat, zwiedzający dowiedzieli się, jakie obowiązki miała gospodyni na wsi, obserwowali wypiekanie gofrów na piecu węglowym i spróbowali jak smakują. Jedną z atrakcji pobytu w Osieku była przejażdżka bryczką między zagrodami. Po krótkim odpoczynku w wiejskiej karczmie wszyscy udali się do Górki Klasztornej, gdzie znajduje się najstarsze w Polsce sanktuarium maryjne. Zwiedzili kościół pw. NMP Niepokalanie Poczętej. Jeden z zakonników dokładnie przedstawił burzliwą historię tego miejsca, które było wielokrotnie niszczone. Uczestnicy wycieczki mieli niecodzienną okazję zobaczyć odsłonięcie cudownego obrazu Matki Boskiej Góreckiej, a także dzwonnicę z krużgankami oraz kaplicę z cudowną studzienką. Wycieczkę zakończył spacer po przyklasztornym ogrodzie, gdzie znajdują się miejsca upamiętniające żołnierzy AK oraz księży i zakonników pomordowanych w 1939 r. Sanktuarium w Górce Klasztornej pozostanie na długo w pamięci uczestników wycieczki, ponieważ jest to miejsce wyjątkowe i ,jak się później okazało, wszyscy byli tu po raz pierwszy.

Spacer po Parku Krajobrazowym „Promno” – 2 lipca 2014r.

Tego dnia wczesnym rankiem prawie 30-osobowa grupa miłośników przyrody wybrała się na kilkugodzinny spacer po Parku Krajobrazowym „Promno”. Wszyscy wyposażeni w aparaty fotograficzne, notatniki i dobry humor wyruszyli w kierunki jeziora Drążynek. Po drodze uczyli się rozpoznawać różne gatunki roślin polnych i występujących w naszych lasach. Starali się uwiecznić na zdjęciach rośliny będące pod ochroną, jak chociażby kłoć wiechowatą czy mech zwany mokradłoszem. Po przybyciu nad jezioro Brzostek uczniowie otrzymali konkursowe karty pracy. Rozwiązując je, musieli wykazać się zdobytą podczas spaceru wiedzą. Ich wysiłek został nagrodzony drobnymi upominkami. Zebrane przez uczestników materiały zostaną przez nich wykorzystane do przygotowania prezentacji multimedialnych.

Gospodarstwo Agroturystyczne w Żydowie i pałac w Czerniejewie – 3 lipca 2014r.

Kolejny wyjazd członków SKMP zapowiadał się niezwykle ciekawie, gdyż mieli odwiedzić Gospodarstwo Agroturystyczne Państwa Szkudlarków w Żydowie koło Wrześni. Atrakcją gospodarstwa jest stara kuźnia z pełnym wyposażeniem, o historii której z dużą pasją opowiadał gospodarz. Pan Szkudlarek zgromadził też bogaty zbiór różnych przedmiotów używanych dawniej na wsi. Wśród nich znalazły się wózki dziecięce, lampy naftowe, naczynia, maszyny do szycia, narzędzia rolnicze i wiele innych. Natomiast oczkiem w głowie gospodyni jest piękny ogród, który był pokazywany w programie „Maja w ogrodzie”. Różnorodne i zadbane rośliny uprawiane są w sposób ekologiczny. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się gry i zabawy z czasów ich rodziców i dziadków, np. wyścig na „suchych nartach”, jazda na hulajnodze czy przejażdżka drewnianą taczką. Pobyt w Żydowie zakończył się pieczeniem kiełbasek przy ognisku. W tym uroczym i gościnnym miejscu czas szybko mijał, a na uczestników wycieczki czekała jeszcze jedna atrakcja turystyczna – zwiedzanie kompleksu parkowo-pałacowego w Czerniejewie. Uczniowie mieli ogromne szczęście, gdyż mimo trwającego w pałacu remontu pod okiem przewodnika mogli zwiedzić większość barokowo-klasycystycznych sal oraz powozownię, w której zgromadzono bogatą kolekcję stylowych, zabytkowych powozów i sań. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia na tle pałacu wszyscy zadowoleni wrócili do domu.

Wakacyjne wycieczki członków SKMP okazały się niezwykle ciekawe i pouczające. Dzięki nim mogli oni poznać kolejne piękne miejsca w Wielkopolsce.

Anna Migdałek, Elżbieta Paczka