Kościoły, pałace i dworki znajdujące się na terenie naszej gminy kryją w sobie niezwykłe historie. Położone często z dala od głównej drogi, ukryte w parkach stoją tutaj od dawna. To one właśnie stały się celem wycieczki Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk zorganizowanej  w dniu 3.10. 2012 r. przez p. Annę Migdałek i p. Elżbietę Paczkę. Naszym przewodnikiem był emerytowany nauczyciel historii – p. Józef Czerniawski.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania drewnianego kościoła p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej  w Węglewie. Historię tego zabytku pochodzącego z 1818 r. przedstawił nam proboszcz parafii –  ks. Krzysztof Madecki. W interesujący sposób opowiedział o znajdujących się we wnętrzu kościoła cennych obrazach i rzeźbach. Szczególną uwagę zwrócił na umieszczony  w ołtarzu głównym cudowny wizerunek Matki Bożej – Pani z Wyspy.  Będąc w Węglewie,  mieliśmy również okazję, żeby zobaczyć dom, w którym urodził się wybitny archeolog – profesor Józef Kostrzewski. Kolejnym punktem wycieczki był pałac w Pomarzanowicach, dawny majątek Maksymiliana Jackowskiego – Patrona kółek rolniczych. Wybudowany w 1891 r. według projektu Kazimierza Skórzewskiego zachwycił nas nie tylko odnowioną fasadą, ale także misternie wykonanymi zdobieniami.

Następnie udaliśmy się do Krześlic. Spacerując po malowniczym parku, mogliśmy podziwiać przyjmujące jesienne barwy stare drzewa, a wśród nich pałac zbudowany około 1860 roku, należący dawniej do rodziny Radońskich. Naszą uwagę przykuły niesymetrycznie rozmieszczone wieże oraz neogotyckie zdobienia budowli.

Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy, był Wronczyn. Pan Czerniawski poprowadził nas ścieżką edukacyjną im. Maksymiliana Jackowskiego. Zobaczyliśmy m.in. cmentarz przykościelny, gdzie na grobie Patrona kółek rolniczych zapaliliśmy znicz. Obejrzeliśmy także zarys fundamentów pozostałych po spalonym drewnianym kościele oraz barokową dzwonnicę z 1762 roku. Na chwilę zatrzymaliśmy się też przed zabytkowym dworkiem, który w latach 1899 – 1939 był własnością rodziny Jackowskich. Spacer po Wronczynie zakończyliśmy zwiedzaniem, mieszczącej się w tamtejszej szkole, Izby Pamięci poświęconej Maksymilianowi Jackowskiemu.

Ciepła, słoneczna pogoda tego dnia sprzyjała odkrywaniu uroków pięknych miejsc w naszej gminie. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Pobiedzisk.

A. Migdałek