Spotkanie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim.

Dnia 26 października br. w auli św. Jana Pawła II odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z pisarzem Łukaszem Wierzbickim. Tematykę większości  jego książek można określić jako podróżniczo –przygodową z nutką patriotyzmu w tle. Pierwsza książka „Afryka Kazika”  opisuje wyprawę Kazimierza Nowaka rowerem przez cały afrykański kontynent w latach 1931-1936,  pewnie niewielu Pobiedziszczan wie ,że pan Kazimierz przez pewien czas mieszkał w Kociałkowej Górce . Kolejna książka „Machiną przez Chiny” to bardzo romantyczna wyprawa nowożeńców Haliny Korolec i Stanisława Bujakowskiego, którzy w prezencie ślubnym dostali motocykl  i wyruszyli nim w 1934 r. w podróż poślubną z Drusiennik do Szanghaju czyli ok. 24 tys. km przez azjatycki pustynie, dżungle i mokradła. Ostatnia wydana książka, która także stała się bestsellerem wśród młodych czytelników, opisuje wyprawę Aleksandra Doby ( pochodzącego ze Swarzędza) z 2010 r. kajakiem przez Atlantyk. Oczywiście pan Łukasz jest autorem obecnej lektury szkolnej „Dziadek i niedźwiadek”, oraz „Drzewa” zbioru mitów słowiańskich, które były motywem przewodnim drugiej części spotkania.

Pan Łukasz przybył do nas już z małymi przygodami, jak na podróżnika przystało i  prawdę mówiąc od razu zaczął czarować. Na scenie pojawił się niedźwiadek Wojtek, kajak stworzony z płótna marynarskiego i krzeseł, wiosło z gąbki , duża ilość pluszowych zwierzątek: niedźwiadki, ryby, wielbłądy , krokodyle oraz dużo mniejszych przedmiotów dodających scenie uroku i tworzących nastrój. Wystąpienie pisarza ubarwiła prezentacja zdjęć, obrazków i filmików ubogacona efektami dźwiękowymi , np. rykiem lwa, słonia, bzyczenie much,  itp. ; do efektów specjalnych można doliczyć jeszcze krople wody, które na zauroczone opowieścią o oceanie  dzieci,  spadły ze zwykłego rozpylacza .  Podsumowując pan Wierzbicki zaprezentował nam prawdziwy show, jakiego nie powstydziłby się najnowsze kina 5D.  Gdy pisarz zaczął opowiadać o falach bujających kajakiem, już się zaczęłam obawiać, że ten tryskający energią i pomysłami człowiek, znajdzie sposób na kołysanie naszymi krzesłami w auli; ale na szczęście jedyne fale wywoływały dzieci entuzjastycznie przyjmując wszystkie opowieści i atrakcje jakimi zasypywał ich nasz niesamowity  gość.  Piękne i pouczające było zakończenie spotkania, pan Łukasz jeszcze raz pokazał swoje zdjęcie jako 6-latka piszącego pierwszą w swoim życiu książkę, potem zdjęcie Aleksandra Doby pływającego zwykłym kajakiem pewnie gdzieś w dorzeczach Warty; do tych zdjęć dołożył obraz wszystkich książek jakie wydal do chwili obecnej oraz zdjęcia pana Olka z ostatniej najdłuższej wyprawy kajakiem przez Atlantyk i powiedział, że kluczem do wszystkiego jest słowo  MARZENIA i wiara w ich spełnienie. W pierwszej części spotkania uczestniczyli uczniowie klas : 3A, 3B, 4C i 4G.

W drugiej części spotkania, w której udział brały klasy 6 i jedna 5 pan Łukasz odkrywał przed nami tajemnice mitów słowiańskich. Wszyscy wiemy, że wg mitologii greckiej świat wyłonił się z chaosu, Biblia podaje opis stworzenia świata przez Boga w ciągu 6 dni, a co było na początku świata wg mitów słowiańskich ? Jak Słowianie tłumaczyli sobie zmiany pór roku? Skąd w naszej kulturze wzięło się twierdzenie, że dzieci są przynoszone przez bociany? Na wszystkie te pytania i wiele innych odpowiadał pan Łukasz Wierzbicki, a zainteresowanych odsyłam do pięknie wydanej książki „Drzewo”.

Jestem pewna, że takie spotkanie jest jedną z najlepszych form propagowania idei czytelniczych wśród dzieci i młodzieży i dziękuję przede wszystkim panu Łukaszowi za przybycie, panu Wojtkowi Radeckiemu za pomoc w zorganizowaniu spotkania i Radzie Rodziców za współfinansowanie .

Ewa Dopierała – biblioteka szkolna.

Godło
Do końca roku
szkolnego pozostało
-41