1 czerwca 2018 Administrator

22 maja 2018r. w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach odbył się kolejny już Gminny Konkurs Historyczny. Poświęcony był 100 – leciu odzyskania przez Polskę niepodległości i 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a wpisuje się w ogólnoszkolny projekt rocznicowy.

Konkurs rozpoczął się od patriotycznych akcentów – odśpiewaniem Roty, którą wraz z publicznością wykonał uczeń klasy drugiej gimnazjum Kacper Kapciński, akompaniując na pianinie, a także pięknego wykonania pieśni Jana Pietrzaka – zaśpiewała ją Matylda Walkowiak.

Dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Pobiedziska gościliśmy w naszych progach profesora Janusza Karwata, który wygłosił wykład pt. Wielkopolan drogi do niepodległości. Profesor – badacz dziejów Powstania Wielkopolskiego i losów Powstańców przybliżył młodzieży i zgromadzonym członkom Towarzystwa Miłośników Pobiedzisk temat doniosłych wydarzeń przełomu lat 1918/1919.

Następnie jury w składzie: Klemens Stróżyński, Tadeusz Panowicz i Zenon Maciejewski oceniało prezentacje uczniów z wszystkich szkół w naszej gminie. Uczniowie przedstawiali sylwetki Powstańców z Pobiedzisk i najbliższej okolicy. Pierwsze miejsce zdobyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej we Wronczynie, których przygotował historyk – pan Tomasz Kasprzak. Następnie odbył się konkurs wiedzy na temat odzyskiwania przez Polskę niepodległości – zwyciężyła drużyna z naszej szkoły, którą przygotował pan Maurycy Kustra.

Konkurs zakończył się rozdaniem nagród dla wszystkich uczniów gminnych szkół.

Beata Jekel

Godło
Do końca roku
szkolnego pozostało
-34