29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto utworzone z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku, adresowane do najmłodszych czytelników. Patronką wybrano Janinę Porazińską znaną autorkę książek dla dzieci i młodzieży.

Właśnie  z tej okazji odbył się w naszej szkole Maraton Czytelniczy dla uczniów  klas 1-3. Godzina po godzinie wszystkie klasy z danego rocznika zbierały się w auli św. Jana Pawła II, by cieszyć się możliwością spotkania w tak dużym gronie i ulegać czarowi słowa. Uczniowie klas trzecich czytając swoim  rówieśnikom opowiadania Doroty Combrzyńskiej-Nogali z książki „Pralnia pierza” mogli także dyskutować o odpowiedzialności za swoje zwierzęta,  o uprzedzeniach  i tolerancji oraz o kulturze słowa mówionego. Klasy drugie, mając za sobą cały rok nauki, z przyjemnością  zapoznały się z fragmentami opowiadania „Bazgroły ze szkoły” Anny Sójki i zarówno czytający, jak i słuchający uczniowie porównywali własne doświadczenia z przygodami książkowych bohaterów.  Największą niespodzianką okazały się klasy pierwsze, wielki podziw wzbudził uczeń z klasy 1A, który po niecałym miesiącu nauki potrafił wystąpić na scenie i przed  stuosobową publicznością płynnie przeczytał jeden rozdział z książeczki Wojciecha Widłaka „Pan Kuleczka”. Brawo! Kilka innych opowiadań o niesfornych lecz sympatycznych zwierzątkach Pana Kuleczki przeczytały  dla nas uczennice klasy 8D. Z  radości i zaangażowania  w zabawy związane z wysłuchanym tekstem spokojnie można wnioskować, że nasze pierwszaki już się zaklimatyzowały w szkole. To cudownie!

Wszystkim uczniom czytającym w trakcie naszego Maratonu, bardzo serdecznie dziękujemy  i gratulujemy! Pięknie czytacie, serce rośnie jak się Was słucha. Wszystkim uczniom słuchającym dziękujemy za kulturalne zachowanie i zaangażowanie w zajęcia oraz zapraszamy na kolejne spotkania już w roli czytających. Paniom Wychowawczyniom dziękujemy za milą i owocną współpracę.

Organizatorzy:

Ewa Dopierała i Lejla Holuaszwili