Rys historyczny:
Święto  zostało  ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, na pamiątkę demonstracji, która miała miejsce w Dhace w Bangladeszu 21 lutego 1952 roku. W pokojowym marszy młodzi ludzie domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Niestety akcja zakończyła  się śmiercią 5 studentów.

Idea święta:
Data ma upamiętniać przywołane wydarzenia, ale obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Podstawowym przesłaniem tego dnia jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

„Czy masz intuicję językową?” – konkurs biblioteki szkolnej.
Konkurs miał promować główne założenia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Miał zwiększyć świadomość językową naszych uczniów, zmusić ich do refleksji, stąd pytania konkursowe z pozoru łatwe zahaczające o naszą codzienność ( przymierzyłem troje par spodni czy trzy pary spodni; zjadłem jeden kotlet czy jednego kotleta). Machinalnie w pośpiechu powtarzamy te taki komunikaty  kilka razy dziennie nie zastanawiając się nad ich poprawnością .  Zafascynowani technologią gubimy składnię zdania między emotkami…..

Potrzebna jest chwila zadumy nad pięknem, wartością i znaczeniem polskiej mowy!
Konkurs odbył się 25 lutego, uczestniczyło w nim 19 uczniów z klas 6-8. Młodzież musiała rozwiązać quiz składający się z 34 pytań. 
Wyniki były zaskakujące, choć bardzo cieszy wysoki i wyrównany poziom. Zwycięstwo zdobył Michał z klasy 7b prawidłowo odpowiadając na 27 pytań. W konkursie przyznano 6 wyróżnień uczniom, którzy zdobyli po 26 punktów.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie !