Erasmus+ w Szkole Podstawowej im.K.Odnowiciela

W dniach 7 – 11 listopada w Szkole Podstawowej im.K.Odnowiciela w Pobiedziskach odbyło się międzynarodowe spotkanie uczniów i nauczycieli pięciu państw partnerskich w ramach działań projektu Erasmus+ 2020 – 2023 „DIECI” o tematyce ekologicznej.

W spotkaniu, oprócz gospodarzy, uczestniczyli przedstawiciele szkół podstawowych z Grecji, Portugalii, Węgier, Włoch.

Podczas bardzo intensywnego tygodnia partnerzy odwiedzili ekologiczną spalarnię w Poznaniu (ITPOK), a uczniowie podzielili się wiedzą na temat śladu węglowego w swoich krajach oraz wzięli udział w warsztatach upcyclingu i tworzenia woskowijek. W programie znalazło się, oczywiście, zwiedzanie Poznania z przewodnikiem, wizyta u Burmistrza Miasta i Gminy Pobiedziska, pana Ireneusza Antkowiaka, który nawiązał do rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę  i poczęstował gości tradycyjnymi rogalami świętomarcińskimi oraz gra miejska „Królika goń” w Gnieźnie. Nie obyło się również bez tradycyjnej biesiady z „Wiwatami”, podczas której goście podziwiali polskie tańce ludowe, a także mieli okazję wziąć udział w zabawie tanecznej, prowadzonej przez zespół.

Dzięki rodzinom goszczącym udało się zakwaterować wszystkich uczniów w polskich domach, gdzie mieli okazję poznać polskie zwyczaje, tradycje i kuchnię,a także zintegrowć się z rodzinami naszych uczniów.

Przed nami kolejne wyzwanie, związane z projektem: w najbliższym czasie weźmiemy udział w międzynarodowej konferencji uczniów dotyczącej edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju i inicjatyw globalnego obywatelstwa, organizowaną przez gimnazjum litewskie z Kurszan Šiaulių r. Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija.

Koordynator projektu: Magdalena Goc