W dniach 23 – 29 kwietnia 2023r. zrealizowaliśmy kolejną mobilność projektu Erasmus+ 2020_1_IT02-KA229-079309 „Designed Intervention of the Environmenatally Collaborative Initiatives” na zaproszenie greckiej szkoły podstawowej w miejscowości Arseni, ok.80 km od Salonik.

Podczas wizyty partnerskiej wzięliśmy udział w licznych działaniach, promujących ekologiczny styl życia, m.in. zwiedziliśmy wraz z przewodnikiem pobliski rezerwat niedźwiedzi i rysi, który został stworzony w celu zmniejszenia zagrożenia tych zwierząt dla ludzi. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach tworzenia instrumentów muzycznych w Centrum Edukacji Ekologicznej, poprzedzonych ciekawym filmem dotyczącym historii recyklingu i quizem. Zwiedziliśmy nowoczesną przetwórnię owoców i warzyw, czerpiącą energię elektryczną prawie w 100% z parku paneli solarnych.

W przeddzień wyjazdu zostaliśmy przyjęci przez Panią Burmistrz Gminy Skidra, w której znajduje się nasza partnerska szkoła, zwiedziliśmy także stanowisko archeologiczne w Werginie wraz z grobowcem Aleksandra Wielkiego oraz Białą Wieżę i Kościół Św.Dymitra podczas wycieczki do Salonik.

Tradycyjna grecka gościnność i spontaniczność towrzyszyła nam podczas całego pobytu.

Magdalena Goc