24 marca 2023 Administrator

W dniach 5-11.03.2023 r. uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach uczestniczyli w wyjeździe na Węgry z Projektu ERASMUS +. Gospodarzami byli nasi przyjaciele ze Szkoły Podstawowej Jászsági Apponyi Albert Általános w Jászberény. Polscy uczniowie wraz z młodzieżą z Węgier, Włoch, Portugalii i Grecji pracowali nad wspólnymi inicjatywami dotyczącymi ochrony środowiska. Pobyt obfitował w wiele atrakcji, m.in. warsztaty na temat recyklingu, zajęcia z tradycyjnego rękodzieła, naukę tańców węgierskich, prezentacje ekoprojektów. Uczniowie odwiedzili także Budapeszt i Eger, gdzie mieli możliwość poznać historię i tradycje Węgier oraz zwiedzić zabytkowe miejsca, np. Plac Bohaterów, Pomnik Tysiąclecia, Zamek Królewski, Budynek Parlamentu i wiele innych. Ciekawym doświadczeniem było odwiedzenie fabryki recyklingu w Jászjákóhalma, gdzie plastikowe odpady przerabiane są na wytłaczanki do jaj i ponownie użyte. Dzięki gościnie w węgierskich domach nasi uczniowie mieli możliwość poznać zwyczaje i życie codzienne rodzin, posmakować tradycyjnych potraw i zaprzyjaźnić się z rówieśnikami z Węgier. Młodzi ludzie uczestniczyli w spotkaniu z burmistrzem miasta Jászberény panem Budai Lórant, podczas którego dyskutowali o edukacji i sytuacji młodzieży. Pobyt wypełniony był wieloma atrakcjami i pozwolił na integrację uczniów oraz zdobycie nowych doświadczeń i wiedzy dotyczącej ekologii i nie tylko.

Opracowała: Jagoda Jóżwiak