30 maja 2022 Administrator

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą, ustalającą podstawy ustrojowe w Polsce. Świętowanie rocznicy jej uchwalenia pielęgnuje pamięć o ważnych wydarzeniach w historii naszego narodu.

29 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach uczniowie klasy 4 C, pod kierunkiem pani Katarzyny Koniecznej i pani Eweliny Pawlak, przygotowali akademię poświęconą 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęto od wniesienia pocztu sztandarowego oraz odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie przedstawili program artystyczny, składający się z krótkiej inscenizacji nawiązującej do przebiegu wydarzeń z dnia 3 maja 1791 r. Nie zabrakło również patriotycznych pieśni i refleksyjnych wierszy. Aktorzy starali się przybliżyć najważniejsze daty, postacie i wydarzenia z tamtego okresu w dziejach Polski.

Po przedstawieniu, głos zabrał Pan Dyrektor Leszek Pawlikowski, który przeprowadził z uczniami pogadankę edukacyjną na temat patriotyzmu lokalnego i tego, w jaki sposób możemy okazywać go na co dzień. Dbanie o przyrodę i o porządek w swojej małej ojczyźnie, to także wkład w piękno całej ojczyzny. Jeśli wszystkie małe ojczyzny będą zadbane przez patriotów lokalnych, zyska na tym cały kraj!

Na zakończenie obchodów cała społeczność szkolna wspólnie odśpiewała „Rotę” oraz pieśń „Witaj, majowa jutrzenko”, a naszych młodych artystów nagrodzono gromkimi brawami.

Ewelina Pawlak

Katarzyna Konieczna