15 maja 2023 Administrator

Intensywna nauka języka angielskiego nabiera sensu szczególnie wówczas, gdy mamy okazję w codziennym życiu sprawdzić swoje umiejętności. Przed takim wyzwaniem stanęli uczniowie naszej szkoły, którzy w dniach od  19 do 25 marca oraz  w dniach od 20 do 26 kwietnia wzięli udział w długo oczekiwanych wycieczkach do Włoch. Celem naszych wypraw było zwiedzanie tego przepięknego państwa oraz poznanie zwyczajów panujących we Włoszech.

Zgodnie z zapowiedziami organizatora chodziliśmy całymi dniami – od rana do wieczora zwiedzaliśmy najróżniejsze muzea oraz mniej lub bardziej znane zakamarki włoskich miast.     Na początku poznaliśmy Wenecję, gdzie spacerując, podziwialiśmy Plac Świętego Marka, Cannale Grande Ponte Rialto oraz dzielnice San Rocco. Zobaczyliśmy bazylikę, Piazzetę Campanile oraz Plac Dożów. Wynajętą łodzią popłynęliśmy na przepiękną wyspę Burano, która zachwyciła nas kolorowymi budynkami i wyrobami z koronki.

Kolejnego dnia udaliśmy się do Florencji, gdzie podziwialiśmy piękne widoki miasta. W stolicy pięknej Toskanii zobaczyliśmy: Katedrę Santa Maria del Fiore z jej słynną czerwoną bryłą kopuły dominującą nad dachami Florencji, Dzwonnicę Giotta, Baptysterium San Giovanni z Drzwiami Raju oraz Most Złotników.

Następny dzień spędziliśmy w Rzymie, gdzie uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli imponujące zabytki miasta, które do tej pory znali ze zdjęć w podręcznikach lub z filmów. Plac i Schody Hiszpańskie oraz słynna Fontanna di Trevi na długo pozostaną w naszej pamięci. Pani przewodnik oprowadziła nas po starożytnym Panteonie, Kapitolu oraz Forum Romanum. Na koniec piękne Koloseum i Łuk Konstantyna.

Watykan – najmniejsze pod względem powierzchni Państwo świata, to kolejny przystanek w czasie naszych wycieczek. Muzea Watykańskie, zachwyciły nas bogatymi zbiorami sztuki, a wizyta w Kaplicy Sykstyńskiej sprawiła, że poczuliśmy wdzięczność za możliwość przebywania w tak ważnym miejscu. Nasi podróżnicy zwiedzili Bazylikę Świętego Piotra i nawiedzili grób Ojca Świętego Jana Pawła II.

 Również San Gimignano i Sienna okazały się być  prawdziwą gratką dla miłośników architektury, historii i pięknych widoków.

Zawitaliśmy także do Werony znanej z dramatu Williama Szekspira  „Romeo i Julia”. Chociaż dzieło powstało w XVI wieku, to miasto i bohaterowie dramatu wciąż są symbolem romantycznej miłości. Spacerkiem udaliśmy się do rzymskiego amfiteatru oraz do Casa Capuletti ze słynnym balkonem Julii.

Wycieczkowicze zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do Polski. Wyjazd był niesamowitą okazją do poznania obyczajów, kultury i dziedzictwa narodowego Włoch, a także wspaniałym czasem spędzonym w doskonałej atmosferze.  Italia to jedno z najbardziej fascynujących państw na świecie. Zapewniam, że kto choć raz odwiedzi ten kraj, będzie chciał tam znowu wrócić.

                                                                                                            Magdalena Radwan