10 grudnia 2021 Administrator

14 września uczniowie z klasy 3a i 3b, wraz z wychowawczyniami, pojechali na wycieczkę do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Tematem zajęć była „Jesień na wsi”. Dzieci miały okazję zobaczyć i doświadczyć, jak wyglądały żniwa w dawnych czasach. Od młócenia za pomocą cepa rozpoczynając, a kończąc na mieleniu ziarna za pomocą żaren.  Wzięły też udział w warsztatach pokazujących w jaki sposób gromadzono zapasy owoców i warzyw na czas zimy. Wycieczkę zakończyliśmy jazdą bryczką ciągniętą przez parę koni.

Dzieci zauważyły, ile wysiłku kosztowało kiedyś życie na wsi. Teraz olbrzymia część pracy człowieka zastąpiona została pracą maszyn, ale droga od ziarenka do bochenka nadal jest długa i wymagająca.

Barbara Stróżyk